Strona główna » Wiedza » Aktualności » ZUS IWA trzeba złożyć do 31 stycznia

ZUS IWA trzeba złożyć do 31 stycznia

22.01.18

Płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne zobowiązani są do złożenia informacji ZUS IWA za ubiegły rok. Termin wypełnienia tego obowiązku mija 31 stycznia br.

articleImage: ZUS IWA trzeba złożyć do 31 stycznia fot. Thinkstock

Ustawa z dnia 30 października 2002 roku o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych nakłada na płatników składek szereg regulacji m.in. dotyczących rodzaju i sposobu przyznawania świadczeń z tytułu wypadków przy pracy oraz chorób zawodowych, a także różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Jedną z nich jest również obowiązek złożenia do ZUS informacji ZUS IWA. 31 stycznia 2018 roku mija termin złożenia informacji ZUS IWA za ubiegły rok. Kto musi ją złożyć i jakie dane należy przekazać?

Kto musi składać ZUS IWA
Deklarację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe za poprzedni rok kalendarzowy mają obowiązek przekazać płatnicy składek, którzy spełniają łącznie następujące warunki:
- byli zgłoszeni nieprzerwanie w ZUS jako płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe od 1 stycznia do 31 grudnia roku, za który składana jest informacja (tj. od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r.) i co najmniej jeden dzień w styczniu następnego roku (2018 r.);
- w roku, za który składana jest informacja, zgłaszali do  ubezpieczenia  wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych;
- byli wpisani do rejestru REGON w dniu 31 grudnia 2017 r.

Maciej Ambroziewicz
 
MERITUM Bezpieczeństwo i higiena pracy>>

Należy pamiętać, że jeżeli chociaż w jednym miesiącu poprzedniego roku ubezpieczeniu  wypadkowemu nie podlegała chociażby jedna osoba w spółce, nie ma konieczności złożenia informacji ZUS IWA.
Jakie dane należy przekazać do ZUS
W informacji ZUS IWA, oprócz danych identyfikujących płatnika składek, wykazuje się również:
- kod PKD - dotyczący rodzaju przeważającej działalności płatnika składek;
- liczbę osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy ogółem;
- liczbę osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy śmiertelnych i ciężkich;
- liczbę osób zatrudnionych w warunkach zagrożenia.

Na podstawie danych wskazanych przez Płatnika, ZUS w najbliższym czasie wyliczy wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Na przełomie marca i kwietnia br., przesyłając do płatników nowe zawiadomienie o wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe, poinformuje przedsiębiorstwa o obowiązującej stopie procentowej na okres składkowy 04.2018-03.2019. Od tego momentu płatnicy składek zobowiązani będą do opłacania składki wypadkowej zgodnie z otrzymaną informacją z ZUS.

Autorka: Jolanta Rybak, Inventage Sp., ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych m.in.  w spółkach giełdowych, placówkach medycznych oraz w małych i średnich przedsiębiorstwach.

22.01.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy:
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE