Strona główna » Wiedza » Aktualności » Zdarzenie potencjalnie wypadkowe

Zdarzenie potencjalnie wypadkowe

27.04.11

Na arenie międzynarodowej brak jest jednoznacznej definicji zdarzeń potencjalnie wypadkowych. Stąd też w zakładach gromadzących informacje o takich zdarzeniach często przyjmuje się własne definicje i kryteria kwalifikacji.

articleImage: Zdarzenie potencjalnie wypadkowe fot. Thinkstock

W zakładach zdarzenie potencjalnie wypadkowe określane jest także jako: prawie wypadek, zdarzenie bezurazowe, zdarzenie potencjalnie urazowe, wydarzenie powodujące straty materialne, inne zdarzenie niezakwalifikowane jako wypadek przy pracy.
Zgodnie z wytycznymi dotyczącymi systemów zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, przyjętymi w 2001 r. przez Międzynarodową Organizację Pracy zdarzenie potencjalnie wypadkowe zostało zdefiniowane jako: „niebezpieczne zdarzenie, związane z wykonywaną pracą podczas którego nie dochodzi do urazów lub pogorszenia stanu zdrowia".
Informacja opisująca zdarzenie potencjalnie wypadkowa powinna zawierać:
– datę i czas zdarzenia,
– miejsce zdarzenia,
– opis zdarzenia,
– odchylenie (rodzaj zdarzenia),
– czynnik materialny związany z odchyleniem,
– skutki zdarzenia,
– przyczyny zdarzenia,
– podjęte działania prewencyjne.
Miejsce powstania zdarzenia potencjalnie wypadkowego to miejsce, w którym przebywa osoba będąca uczestnikiem tego wydarzenia w chwili jego wystąpienia lub miejsce, w którym powstały straty materialne (może to być zarówno pomieszczenie pracy, jak i inne miejsce, w którym wystąpiło wydarzenie potencjalnie wypadkowe).
W opisie zdarzenia należy uwzględnić proces pracy, wykonywane czynności, maszyny, urządzenia, substancje lub czynniki związane ze zdarzeniem potencjalnie wypadkowym oraz czy były przestrzegane przepisy i zasady bezpieczeństwa.

Jerzy Wroński 27.04.11
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Serwis BHP
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE