Strona główna » Wiedza » Aktualności » Wypadek przy pracy rolniczej - nowelizacja zmieni ustawową definicję

Wypadek przy pracy rolniczej - nowelizacja zmieni ustawową definicję

08.11.17

Umowa o pomocy przy zbiorach ma być odpowiedzią na sezonowe zwiększone zapotrzebowanie na pracowników przy zbiorach owoców i warzyw. W związku z tą zmianą doprecyzowana zostanie również ustawowa definicja wypadku przy pracy rolniczej.

articleImage: Wypadek przy pracy rolniczej - nowelizacja zmieni ustawową definicję fot. Thinkstock

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało do konsultacji społecznych projekt ustawy, która ma wprowadzić nowy rodzaj umowy w rolnictwie.


UWAGA!

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniło niektóre proponowane regulacje. O nowej wersji projektu piszemy tutaj >>

Sadownictwo i ogrodnictwo to działy rolnictwa, w których największe spiętrzenie pracy przypada na okres zbiorów, tj. od maja do listopada. Rolnicy nagminnie wykorzystują wówczas umowy o dzieło, które nie przystają do charakteru pracy osób zatrudnionych przy zbiorach i nie są one oskładkowane. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt zmiany, która pozwoli na obniżenie kosztów pracy oraz znacznie ograniczy administracyjne obowiązki rolników.

W projekcie nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników zaproponowano przewiduje się uregulowanie nowej umowy: umowy o pomocy przy zbiorach. Ma ona być zawierana na piśmie przed rozpoczęciem świadczenia pomocy przy zbiorach na okres nie dłuższy niż 90 dni w roku kalendarzowym. Będzie to mogła być jedna umowa lub kilka różnych, ważny będzie maksymalny czas ich łącznego trwania - do 90 dni w roku.

Pomoc przy zbiorach owoców i warzyw obejmować będzie następujące czynności:
1) zrywanie lub zbieranie owoców lub warzyw;
2) usuwanie zbędnych części roślin;
3) klasyfikowanie lub sortowanie zerwanych lub zebranych owoców lub warzyw, lub wykonywanie innych czynności mających na celu przygotowanie tych owoców lub warzyw do transportu, przechowywania lub sprzedaży;
4) wykonywanie innych czynności bezpośrednio poprzedzających lub następujących po zbiorze, ściśle z nim związanych.

Rolnik w którego gospodarstwie będzie pomocnik wykonywał czynności określone w umowie o pomocy przy zbiorach, zobowiązany będzie do opłacania za niego składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie.

Pomocnik rolnika będzie podlegał temu ubezpieczeniu tylko przez okres 90 dni w roku kalendarzowym. Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu, okres opłacania składki na to ubezpieczenie będzie krótki, a ryzyko ulegnięcia wypadkowi proporcjonalnie większe w stosunku do osób stale pracujących w gospodarstwie rolnym, chociażby ze względu na brak doświadczenia w tym zakresie. Z tego względu wysokość składki będzie odpowiadać trzykrotności kwoty ustalonej w sposób określony w art. 7 ust. 3 ustawy, przy takim samym zakresie przysługujących świadczeń z tego ubezpieczenia. Rolnik będzie opłacał również składkę zdrowotną za pomocnika rolnika (na poziomie składki dla domownika w działach specjalnych produkcji rolnej, która w 2017 r. wynosiła 132 zł, łącznie składki wyniosą więc 174 zł).

W projekcie nowelizacji doprecyzowana została definicja wypadku przy pracy, która będzie miała zastosowanie do pomocnika rolnika, który będzie uprawniony do jednorazowego odszkodowania w przypadku gdy doszłoby do wypadku w gospodarstwie w związku z wykonywaniem czynności określonych w umowie o pomocy przy zbiorach na terenie gospodarstwa rolnego.

Aby ułatwić i usprawnić kwestie związane z ubezpieczeniem pomocników rolnika, ze względu na krótki okres świadczenia pomocy, rolnik będzie zobowiązany zgłaszać ich do ubezpieczenia w ciągu 3 dni od dnia zawarcia umowy o pomocy przy zbiorach i opłacać składkę za cały okres na który zawarto umowę o pomocy przy zbiorach w ciągu 3 dni od dnia zgłoszenia do ubezpieczenia.

Ze względu na to, że czynności wykonywane przez pomocników rolnika będą miały charakter incydentalny w ciągu roku, KRUS nie będzie zobowiązany do wydawania legitymacji dla pomocników rolnika.

Projekt jest aktualnie konsultowany społecznie.

 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Pożar w fabryce stolarki budowanej

  Obrazek do artykułu: Pożar w fabryce stolarki budowanej

  19 zastępów straży pożarnej brało udział w gaszeniu pożaru, który wybuchł w niedzielę rano w zakładzie w Nowej Wsi Rzecznej (Pomorskie) produkującym stolarkę budowalną. Ogień udało się opanować: trwa dogaszanie. Pożar zniszczył dwie z trzech hal... Więcej

 • Pracodawca zachęca do noszenia odzieży odblaskowej

  Obrazek do artykułu: Pracodawca zachęca do noszenia odzieży odblaskowej

  Odzież odblaskowa służy zwiększeniu naszej widoczności nie tylko w nocy, ale również za dnia i warto jej używać wszędzie tam, gdzie panuje wzmożony ruch pojazdów, a ryzyko potrącenia jest szczególnie wysokie - uważa zarząd firmy Raben, który promuje... Więcej

 • Specjalistyczne pojazdy mają poprawić bezpieczeństwo na torach

  Obrazek do artykułu: Specjalistyczne pojazdy mają poprawić bezpieczeństwo na torach

  PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały 23 lutego umowę na zakup 36 specjalistycznych pojazdów do utrzymania infrastruktury kolejowej. Mają one zapewnić sprawne kursowanie pociągów dzięki szybciej wykonywanym pracom interwencyjnym i naprawie torów. Więcej

 • Nauczycielka chemii oskarżona za wypadek w szkole

  Obrazek do artykułu: Nauczycielka chemii oskarżona za wypadek w szkole

  Zarzut nieumyślnego narażenia na niebezpieczeństwo zdrowia uczniów przedstawiła prokuratura w Elblągu nauczycielce ze szkoły podstawowej. Podczas przenoszenia paczek z pomocami naukowymi do pracowni chemicznej jeden z jej uczniów został poparzony... Więcej

 • Kopalnie testują innowacyjne oświetlenie podziemnych kolejek

  Obrazek do artykułu: Kopalnie testują innowacyjne oświetlenie podziemnych kolejek

  Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), w której kopalniach jest w sumie ok. 270 km podziemnych kolejek podwieszanych, służących do transportu pracowników i materiałów, wprowadza nowe oświetlenie części takich urządzeń. W efekcie podziemny transport ma być... Więcej

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE