Szczegółowe wymagania kwalifikacyjne - w zakresie wykształcenia i stażu pracy w ochronie przeciwpożarowej - pracowników na poszczególnych stanowiskach pracy określono w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie wymagań kwalifikacyjnych oraz szkoleń dla strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej (Dz. U. poz. 1962). Jednocześnie przyjęto, że za równorzędne ze szkoleniem w zawodzie strażak uznaje się: 1) szkolenie podstawowe w zawodzie strażak; 2) co najmniej dwa szkolenia przygotowujące do wykonywania zawodu strażaka, z których jedno jest z poziomu podstawowego, a drugie z poziomu uzupełniającego; 3) uzyskanie efektów kształcenia przewidzianych dla kwalifikacji Z.22 w zawodzie technik pożarnictwa, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 2a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.).
Według § 4 rozporządzenia zakres szkolenia w zawodzie strażak obejmuje zagadnienia związane m.in. z: 1) bezpieczeństwem i higieną służby; 2) służbą w Państwowej Straży Pożarnej; 3) psychologicznymi aspektami działań ratowniczych; 4) zjawiskami fizykochemicznymi i środkami gaśniczymi; 5) bezpieczeństwem pożarowym budynków. Zakres programowy szkolenia obejmuje m.in.: 1) wytyczne dotyczące realizacji procesu nauczania; 2) wskazania metodyczne odnoszące się do realizacji programu; 3) propozycje sposobu sprawdzania i oceny osiągnięć edukacyjnych słuchacza; 4) zasady przeprowadzania egzaminów końcowych; 5) plan nauczania.
Pracownicy zatrudnieni w jednostkach ochrony przeciwpożarowej w dniu wejścia w życie rozporządzenia, którzy spełniali wymagania kwalifikacyjne do zajmowania stanowisk pracy na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują nabyte uprawnienia do zajmowania tych stanowisk. Omawiane rozporządzenie wejdzie w życie 30 listopada 2015 r. Było ono poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 października 2005 r. w sprawie wymagań kwalifikacyjnych oraz szkoleń dla strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej i osób wykonujących czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 252), które straci moc z dniem 30 listopada br.

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.

Dowiedz się więcej z książki
Zarządzanie i dowodzenie Ochotniczą Strażą Pożarną
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł