Odpowiedź:
Lampy oświetlenia ewakuacyjnego powinny być rozmieszczone w takich odstępach, aby zapewnione było minimalne, określone w Polskich Normach, natężenie oświetlenia na poziomie podłogi. Podstawową zasadą rozmieszczenia znaków ewakuacyjnych jest, że z każdego miejsca na drodze ewakuacyjnej, w którym może pojawić się wątpliwość co do kierunku ewakuacji, powinien być widoczny znak ewakuacyjny.

Uzasadnienie:

Szczegółowe wymagania dotyczące oświetlenia ewakuacyjnego są określone w PN-EN 1838:2005 Zastosowanie oświetlenia. Oświetlenie awaryjne. Norma ta określa m.in. wymagania w zakresie natężenia oświetlenia. Lampy oświetlenia ewakuacyjnego powinny być rozmieszczone w taki sposób i w takich odstępach, aby spełnione były warunki minimalnego natężenia tego oświetlenia.

Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów – dalej r.o.p.b., oświetlenie ewakuacyjne jest urządzeniem przeciwpożarowym, które zgodnie z § 3 ust. 1 r.o.p.b. powinno być wykonane zgodnie z projektem uzgodnionym przez rzeczoznawcę ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, a warunkiem dopuszczenia do jego użytkowania jest przeprowadzenie odpowiednich prób i badań, potwierdzających prawidłowość jego działania.

Wymagania w zakresie sposobu rozmieszczania znaków ewakuacyjnych określa PN-N-01256-5:1998 Znaki bezpieczeństwa - zasady umieszczania znaków bezpieczeństwa na drogach ewakuacyjnych i drogach pożarowych. Nie ma określonych wymagań w zakresie minimalnych, czy maksymalnych odstępów między znakami. Podstawową zasadą rozmieszczenia znaków jest, że z każdego miejsca na drodze ewakuacyjnej, w którym może pojawić się wątpliwość co do kierunku ewakuacji, powinien być widoczny znak ewakuacyjny. 

Autor: Piotr Gryguć

Serwis Budowlany
Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami