Strona główna » Wiedza » Aktualności » W czasie upałów firma musi zapewnić napoje i wymianę powietrza

W czasie upałów firma musi zapewnić napoje i wymianę powietrza

17.06.10

Obowiązek pracodawcy stworzenia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy obejmuje również zapewnienie temperatury odpowiedniej do rodzaju wykonywanej pracy. Przepisy nie wskazują jej maksymalnej wartości, z wyjątkiem pracowników młodocianych, którzy nie mogą pracować w temperaturze przekraczającej 30°C i wilgotności powyżej 65 proc.

articleImage: W czasie upałów firma musi zapewnić napoje i wymianę powietrza fot. Thinkstock

Zadaniem pracodawcy jest zabezpieczenie stanowiska pracy przed niekontrolowaną emisją ciepła, a także umożliwienie wymiany powietrza. Jest on obowiązany zadbać o stan techniczny okien, świetlików, żaluzji i rolet, jak również urządzeń pozwalających na ich łatwe i bezpieczne otwierania. Jeśli w zakładzie pracy zainstalowano klimatyzację lub wentylację, musi działać tak, aby nie powodować wyziębienia czy przegrzania pomieszczeń pracy.
W czasie upałów pracodawca musi też nieodpłatnie dostarczyć pracownikom napoje w ilości zaspokajającej ich potrzeby. Jest to konieczne, jeśli temperatura powietrza przekracza 25°C (w przypadku pracowników wykonujących prace na otwartej przestrzeni) lub 28°C w pomieszczeniu (w przypadku pozostałych pracowników).
Pracodawca nie może zwolnić się od obowiązku wydawania napojów, wprowadzając w ich miejsce ekwiwalent pieniężny.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 11 czerwca 2010 r., Łukasz Guza

 

17.06.10
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Prasa
Skomentowano 0 razy
 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE