Uchwalenie ustawy było konsekwencją ubiegłorocznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w którym przyjęto, że brak ustawowego określenia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy funkcjonariuszy służb mundurowych naruszał wymagania Konstytucji.
Zmiany wprowadzono do: ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1782 z późn. zm.), ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1643 z późn. zm.), ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1897 z późn. zm.), ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1310 z późn. zm.), ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 740 z późn. zm.)
Nowe przepisy m.in. wskazują podmioty odpowiedzialne za stan bezpieczeństwa i higieny służby w poszczególnych służbach, regulują kwestię kierowania na badania okresowe i kontrolne oraz szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny służby.
Zgodnie z art. 7 ustawy nowelizującej, zaświadczenie potwierdzające ukończenie z wynikiem pozytywnym szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny służby wydane przed dniem wejścia w życie ustawy w celu dopuszczenia funkcjonariusza do wykonywania czynności na zajmowanym stanowisku służbowym zachowuje swoją ważność na okres, na jaki zostało wydane. Do czasu upływu ważności zaświadczenia funkcjonariusz je posiadający spełnia wymogi dotyczące ukończenia odpowiedniego szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny służby.