W zakładzie na jednym stanowisku pracy przeprowadzono pomiary hałasu przy czynnościach wykonywanych w trzech różnych miejscach. W miejscach tych zarejestrowano wyniki:
1. czas ekspozycji Ti=60 min, równoważny poziom dźwięku dla tego miejsca LAeq,Ti wyniósł 70,04 dB;
2. czas ekspozycji Ti=180 min, równoważny poziom dźwięku dla tego miejsca LAeq,Ti wyniósł 77,04 dB;
3. czas ekspozycji Ti=180 min, równoważny poziom dźwięku dla tego miejsca LAeq,Ti wyniósł 87,37 dB.
Określając narażenie zawodowe pracownika na hałas na tym stanowisku pracy, otrzymaliśmy równoważny poziom dźwięku LAeq,Te (Te=420 min w ciągu 8-godzinnej zmiany roboczej) równy 84 /-2 dB, krotność NDN 0,71, czyli brak przekroczenia dopuszczalnego poziomu hałasu.

Czy w związku z powyższym w miejscu nr 3 przedstawionego stanowiska pracy wynik jednostkowy interpretujemy jako przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu? Czy na podstawie tych pomiarów pracodawca musi nakazać pracownikom zatrudnionym na tym stanowisku stosowanie środków ochrony słuchu?


Wyniki otrzymanych pomiarów świadczą o nieprzekroczeniu dopuszczalnych norm hałasu na stanowisku pracy. W przypadku narażenia pracowników na hałas o różnym poziomie natężenia w czasie, należy określić ekwiwalentny poziom hałasu, który jest sumą stosunku najwyższej dopuszczalnej ekspozycji na hałas w poszczególnych poziomach natężenia do okresu faktycznej ekspozycji w tych samych poziomach. Jeżeli suma tych stosunków przekracza liczbę 1, przyjmuje się, że została przekroczona dopuszczalna dawka hałasu. (wynik uśredniony = 0,71 dawka hałasu nie została przekroczona) Otrzymany wynik pomiaru hałasu obliguje pracodawcę do przeprowadzania corocznych badań natężenia hałasu (wynik powyżej 0,5 NDN – 0,71) oraz wyposażenia pracowników w środki ochrony słuchu bez konieczności nakazu ich stosowania.

Konieczność stosowania środków ochrony indywidualnej jest ostatecznością i jest to rozwiązanie możliwe do zastosowania po wyczerpaniu możliwości ograniczenia natężania hałasu za pomocą środków technicznych, ochrony zbiorowej lub organizacji pracy.

Wartości najwyższych dopuszczalnych natężeń (NDN) hałasu w środowisku pracy zawiera załącznik nr 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 czerwca 2014 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy - dalej r.n.d.s. Zgodnie z r.n.d.s. hałas w środowisku pracy jest charakteryzowany przez:

1)
poziom ekspozycji na hałas odniesiony do 8-godzinnego dobowego (lub tygodniowego) wymiaru czasu pracy i odpowiadającą mu ekspozycję dzienną (lub tygodniową),
2)
maksymalny poziom dźwięku A,
3)
szczytowy poziom dźwięku C.

Poziom ekspozycji na hałas odniesiony do 8-godzinnego dobowego wymiaru czasu pracy to wielkość stosowana do scharakteryzowania hałasu zmieniającego się w czasie lub zmiennej ekspozycji na hałas. Definiowany jest jako równoważny (uśredniony energetycznie) poziom dźwięku A, mierzony w dB, wyznaczony dla czasu ekspozycji na hałas równego znormalizowanemu czasowi pracy (tj. dla 8-godzinnego dnia pracy lub tygodnia pracy).

Obowiązki pracodawcy wynikające z występowania hałasu na stanowisku pracy zawiera dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2003/10/WE z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie minimalnych wymagań w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa dotyczących narażenia pracowników na ryzyko spowodowane czynnikami fizycznymi (hałasem) wdrożona do prawa polskiego rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 5 sierpnia 2005 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z narażeniem na hałas lub drgania mechaniczne - dalej r.n.h.d.

Zgodnie z § 6 ust. 1 r.n.h.d. w przypadku gdy uniknięcie lub wyeliminowanie ryzyka zawodowego wynikającego z narażenia na hałas nie jest możliwe za pomocą środków ochrony zbiorowej lub organizacji pracy, pracodawca:
- udostępnia środki ochrony indywidualnej słuchu, jeżeli wielkości charakteryzujące hałas w środowisku pracy przekraczają wartości progów działania (próg 80 dB);
- udostępnia środki ochrony indywidualnej słuchu oraz nadzoruje prawidłowość ich stosowania, jeżeli wielkości charakteryzujące hałas w środowisku pracy osiągają lub przekraczają wartości NDN (próg 85 dB).