Strona główna » Wiedza » Aktualności » Projekt nowelizacji rozporządzenia ws. bhp przy ręcznych pracach transportowych

Projekt nowelizacji rozporządzenia ws. bhp przy ręcznych pracach transportowych

17.03.17

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje nowelizację rozporządzenia ws. bhp przy ręcznych pracach transportowych.

articleImage: Projekt nowelizacji rozporządzenia ws. bhp przy ręcznych pracach transportowych fot. Thinkstock

Nowelizacja zakłada m.in.: zmianę tytułu na rozporządzenie ws. bhp przy ręcznych pracach transportowych oraz pracach związanych z wysiłkiem fizycznym; doprecyzowanie, iż określone w rozporządzeniu dopuszczalne normy ręcznego transportu przedmiotów odnoszą się do pracowników mających ukończone 18 lal, z wyłączeniem kobiet w ciąży lub w okresie karmienia piersią (jednocześnie przepis rozszerzono o dopuszczalne wartości wydatku energetycznego na wykonanie pracy związanej z wysiłkiem fizycznym); dodanie w § 6 ust. 3, w którym określono dla kobiet dopuszczalny wydatek energetyczny na wykonywanie pracy związanej z wysiłkiem fizycznym, w tym związanej z ręcznymi pracami transportowymi i dodanie w § 6 ust. 4, w którym określono dla mężczyzn dopuszczalny wydatek energetyczny na wykonywanie pracy związanej z ręcznym transportem przedmiotów, przy czym w zasadzie przyjęto wartości wydatku dotychczas obowiązujące (dodatkowo określono wartości wydatku przy pracach dorywczych (kJ/min).
W zmienionym rozdziale 3 rozporządzenia określono dopuszczalne dla kobiet normy dotyczące ręcznego transportu przedmiotów, poprzez włączenie wartości tych norm do odpowiednich przepisów odnoszących się dotychczas do mężczyzn.
Dopuszczalne dla kobiet normy ręcznego transportu przedmiotów określono na podstawie opinii i propozycji ekspertów z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - PIB oraz Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi). W wielu wypadkach normy dla kobiet przeniesiono z rozporządzenia Rady Ministrów z 10.09.1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz.U. z 2016 r. poz. 2057) - bez zmiany ich wielkości.

Jarosław Zasada 17.03.17
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: legislacja.rcl.gov.pl
Skomentowano 1 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • Jojne Skowronek IP: 193.109.* 20-03-2017
    piękne normy szkoda , że pracodawcy mają je tam gdzie słońce nie dochodzi.

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE