Strona główna » Wiedza » Opinie prawne » Pracodawca zapewni pranie zanieczyszczonej odzieży roboczej

Pracodawca zapewni pranie zanieczyszczonej odzieży roboczej

02.02.17

Pracodawca ma obowiązek zapewnić, aby stosowane środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze posiadały właściwości ochronne i użytkowe oraz zapewnić odpowiednio ich pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie.

articleImage: Pracodawca zapewni pranie zanieczyszczonej odzieży roboczej fot. Thinkstock

Praniu, a jeśli trzeba odpylaniu i odkażaniu, powinna podlegać cała odzież robocza i wszystkie środki ochronne używane podczas pracy przez pracownika, które uległy zanieczyszczeniu materiałami, w tym np. koszule, podkoszulki, kalesony. Wskazane jest również pranie ręczników. Należy pamiętać, że przydział odzieży roboczej i środków ochrony indywidualnej odbywa się na podstawie ustalonej przez pracodawcę po konsultacji z pracownikami tabeli przydziału odzieży.
Zgodnie z art. 2379 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 z późn. zm.), pracodawca ma obowiązek zapewnić, aby stosowane środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze posiadały właściwości ochronne i użytkowe oraz zapewnić odpowiednio ich pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie.

Zobacz także: W jakim czasie pracodawca powinien wydać pracownikowi środki ochrony indywidualnej?>>

Zgodnie z § 43 załącznika nr 3 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.), jeżeli przeznaczona do prania odzież robocza lub ochronna może stać się powodem skażenia innej odzieży pranej jednocześnie lub, jeżeli jest ona szczególnie zabrudzona, a także, gdy wymagają tego specjalne względy higieny produkcji, w zakładzie pracy powinna być urządzona specjalna pralnia odzieży wyposażona w urządzenia mechaniczne do prania. Przy pralni należy zapewnić możliwość odpylania, dezynfekcji i suszenia odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, a także naprawy odzieży i obuwia roboczego.
Zgodnie z § 13 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji i przetwarzaniu cynku oraz ołowiu (Dz. U. z 2000 r. Nr 3, poz. 38) pracodawca zapewnia czyszczenie i pranie odzieży roboczej i ochronnej zanieczyszczonymi materiałami. Transport odzieży roboczej i ochronnej do wyspecjalizowanych pralni odbywa się w zamkniętych pojemnikach.

Zobacz także: Pracodawca zadba o sprawność środków ochrony indywidualnej i zbiorowej>>

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.

Dowiedz się więcej z książki
Bezpieczeństwo i higiena pracy. Pytania i odpowiedzi
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Roman Majer 02.02.17
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Serwis BHP
Skomentowano 2 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • lidka d IP: 188.121.* 14-12-2015
    Ciekawą informację na ten temat tutaj napisali www: abrfinanse.pl/odziez-robocza-dla-pracownika/

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
  • Leo IP: 77.252.* 28-07-2015
    A co z ekwiwalentem? <a href="http://www.bhp.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/jak-ustalic-wysokosc-ekwiwalentu-za-pranie-odziezy-roboczej/2">http://www.bhp.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/jak-ustalic-wysokosc-ekwiwalentu-za-pranie-odziezy-roboczej/2</a> ?

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter

Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE