Grupa Raben podkreśla, że przykłada szczególną wagę i promuje stosowanie odzieży ostrzegawczej przez użytkowników profesjonalnych, zatrudnionych w magazynach i kierujących pojazdami. - Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka, często kojarzy się z ciepłem rodzinnego domu. Dlatego, zależy mi na tym, by każdy pracownik czy podwykonawca Grupy Raben czuł się pewnie w swoim miejscu pracy. Ponieważ, w naszej branży najczęściej jesteśmy w drodze, bardzo ważne jest zarządzanie zachowaniami w trasie, w taki sposób, by bezpiecznie dotrzeć do celu, niezależnie od tego czy jest to dostawa do najdalszego zakątka ziemi czy powrót do domu – mówi Ewald Raben, CEO Grupy Raben.
Szef firmy dodaje, ze kładzie się w niej szczególny nacisk na filozofię SHE (Safety, Health and Environment), w ramach której budowana jest silna kultura bezpieczeństwa wśród pracowników i dostawców. Firma od lat podejmuje szereg inicjatyw edukacyjnych, komunikacyjnych i szkoleniowych promujących zdrowie i bezpieczeństwo w pracy i w domu. Jednym z tych działań jest edukacja na temat konieczności noszenia odzieży ostrzegawczej przez profesjonalistów.

- Wielokrotnie, szczególnie będąc pracownikiem w miarę doświadczonym, powtarzamy sobie, że nic złego nie powinno nam się dziś przytrafić. Znamy przecież swój zawód na wskroś, byliśmy świadkami wielu – czasem bardzo niebezpiecznych - zdarzeń, a więc wiemy, jak się zachować, by nie być ofiarą, albo nawet sprawcą tragedii. Rzecz jednak w tym, że o ile pokładamy zaufanie w swojej koncentracji i kompetencjach, tak nie zawsze możemy ręczyć za innych – mówi Grażyna Łukasik, SHE manager w Grupie Raben. I dodaje, że praca na terenie dużych obiektów przemysłowych zawsze związana jest ze zwiększonym ryzykiem. Należy zatem robić wszystko, by zminimalizować możliwość zaistnienia wypadku. Jednym z podstawowych elementów, które zapewniają nam komfort pracy, jest ubranie odblaskowe.   

MERITUM Bezpieczeństwo i higiena pracy>>

Odblaski standardem w pojeździe, magazynie i terminalu
- Każdy kierowca powinien mieć zagwarantowany szybki i łatwy dostęp do odzieży odblaskowej. Oznacza to, że trzymanie kamizelki w bagażniku, czy zestawie ADR nie jest najlepszym pomysłem – wyjaśnia Grażyna Łukasik. I podkreśla, że posiadanie kamizelki w zasięgu ręki okazuje się szczególnie istotne podczas awarii bądź wypadku na drodze. - Jednak nie tylko drogi szybkiego ruchu stanowią szczególnie niebezpieczne miejsca. Bazy transportowe, centra logistyczne to również przestrzeń, na której panuje duży ruch pojazdów różnego gabarytu i przeznaczenia. Z tego powodu uważa się je za rejony o podwyższonym ryzyku wypadku. Korzystanie z odzieży odblaskowej powinno tam stanowić absolutną normę – podkreśla Grażyna Łukasik

Kategorie (klasy) odzieży odblaskowej a poziom ryzyka
Odzież odblaskowa projektowana i produkowana jest w trzech kategoriach- 3,2,1 . Kategoria 3 jest najwyższa. Ubrania o najlepszej widoczności (kat. 3) stosowane są przy pracach związanych z wysokim ryzykiem potrącenia w ruchu drogowym (np. praca przy autostradach). Odzież odblaskowa kategorii 3 daje gwarancję bycia dostrzeżonym przez kierowcę z odległości nawet 300 metrów. Dla osoby za kółkiem jest to dystans wystarczający, by mogła w newralgicznym momencie wykonać odpowiedni manewr, zapobiegając tym samym wypadkowi. Kamizelki odblaskowe kategorii 2  zapewniają widoczność do 150 metrów. Klasa 1 to najniższy poziom ochrony.

- Piktogram przedstawiający kamizelkę z numerem oznacza  kategorię odzieży (1,2,3). Natomiast za pomocą piktogramu konserwacji określono ilość możliwych prań, po których odzież traci właściwości odblaskowe. Ubrania odblaskowe aranżować można w różnych konfiguracjach. Przykładowo, kamizelka klasy II połączona ze spodniami tej samej klasy, stworzy pełen zestaw klasy III. Podobnie, jeśli zestawimy np. kamizelkę klasy II ze spodniami klasy I. Z kolei kurtka odblaskowa klasy II plus spodnie klasy II, dadzą nam zestaw klasy II – objaśnia Grażyna Łukasik.