W myśl § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1.12.1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. Nr 148, poz. 973) pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej – czyli wstępnych, okresowych lub kontrolnych, przeprowadzone zgodnie z art. 229 ustawy z 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.) – dalej k.p. wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
Powyższy przepis jest bardzo ogólny, dlatego też pracodawcy w wewnętrznych aktach prawnych (zarządzeniach, decyzjach, regulaminach itp.) określają szczegółowe zasady przydziału okularów, a w szczególności kwotę refundacji oraz czasookres ich używalności.

Zobacz także: Czy szkła kontaktowe to urządzenia korygujące wzrok?>>

Dla celów organizacyjnych, nie ma przeciwwskazań, aby pracodawca określił termin, w jakim pracownik powinien złożyć stosowny wniosek o refundację kosztów poniesionych na zakup takich okularów. Bieg tego terminu powinien rozpoczynać się w momencie uzyskania przez pracownika orzeczenia lekarskiego wskazującego potrzebę stosowania okularów do pracy przy komputerze. Istotnym jest, aby termin ten był na tyle długi, żeby pracownik miał faktyczną możliwość zakupu takich okularów. Okres trzech miesięcy wydaje się być rozsądnym terminem.
Należy przypomnieć, że zgodnie z art. 211 pkt 5 k.p. do podstawowych obowiązków pracownika należy przestrzeganie przepisów i zasad bhp, a jednym ze szczegółowych obowiązków jest właśnie stosowanie się do wskazań lekarskich. W związku z powyższym, w przypadku wydania stosownego orzeczenia lekarskiego, obowiązkiem pracownika jest niezwłoczne udanie się do zakładu optycznego i dobrania okularów do pracy przy komputerze , stosownie do terminu określonego przez pracodawcę.

Zobacz także: Okulary korygujące wzrok do pracy z monitorem ekranowym, a podatek...>>