Strona główna » Wiedza » Aktualności » Obudowa kotwiowa ma taniej i lepiej zapewnić bezpieczeństwo w kopalniach

Obudowa kotwiowa ma taniej i lepiej zapewnić bezpieczeństwo w kopalniach

09.02.18

Jastrzębska Spółka Węglowa chce – przy wsparciu konsultantów zagranicznych i krajowych naukowców – zastosować w tym roku w jednym ze swoich rejonów wydobywczych nowy w polskim górnictwie węgla kamiennego, tzw. kotwiowy typ obudowy wyrobisk.

articleImage: Obudowa kotwiowa ma taniej i lepiej zapewnić bezpieczeństwo w kopalniach fot. Thinkstock

Takie rozwiązanie – znane m.in. w polskim górnictwie rud miedziowych oraz np. w kopalniach amerykańskich i australijskich – ma być tańsze od tradycyjnej obudowy podporowej, przy zachowaniu bezpieczeństwa.

Ponadto JSW pracuje m.in. nad pilotażowym projektem Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego dotyczącym tzw. inteligentnej kopalni. Rozmawia też z potencjalnymi partnerami ws. technologii separacji wodoru z gazu koksowniczego.

Poinformował o tym podczas piątkowej prezentacji strategii JSW na lata 2018-2030 prezes spółki Daniel Ozon. Jak mówił, prezentując część strategii związaną z efektywnością i innowacyjnością, zwiększaniu bazy zasobowej JSW mają sprzyjać m.in. technologie strugowe oraz właśnie stosowanie obudowy kotwiowej.

„Robimy tu małe kroczki do przody, mamy nadzieję, że w tym roku będziemy w stanie przy wykorzystaniu zarówno konsultantów zewnętrznych, australijskich, jak i Głównego Instytutu Górnictwa wykazać, że jesteśmy w jednym rejonie w danej kopalni w stanie kotwienie wprowadzić” - zasygnalizował Ozon.

„Nie jest to w wielu miejscach technologicznie łatwe, gdzie stosuje się dotychczasowe podpory łukowe - wymieszanie tego z obudową kotwiową - ale będziemy w sposób optymalny i bezpieczny to wprowadzali” - zadeklarował.

Obudowa kotwiowa ma postać cięgien (kotwi) umieszczanych w otworach wykonanych w stropie i po bokach wyrobiska. Głowica kotwi znajduje się w wywierconym otworze, a jej końcowa część podtrzymuje zewnętrzną warstwę skalną. Taki sposób jest tańszy od stosowanej obudowy podporowej i - jak zapewnia wielu specjalistów - równie bezpieczny i efektywny.

Ponadto – jak przekazał w piątek Ozon - JSW pracuje już w ramach swojego przedsięwzięcia JSW 4.0 nad tzw. projektem tzw. inteligentnej kopalni, wspólnym z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz Polskim Funduszem Rozwoju.

„Chcemy, aby na jednym z rejonów, jednym z przodków, stworzyć taką benchmarkową kopalnię, aby ona mogła się później rozrastać na kolejne nasze zakłady górnicze i do całego polskiego górnictwa – oczywiście w połączeniu też i z kotwieniem” - wskazał prezes.

„Inteligentna kopalnia” to jeden z projektów pilotażowych Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – umieszczony też w Programie dla Śląska. Jak zapisano w tym drugim dokumencie, celem ma być wdrożenie do produkcji w polskim przemyśle maszynowym i sektorach z nim powiązanych nowoczesnych rozwiązań w obszarze systemów organizacji, produkcji, logistyki i transportu, zarządzania i monitoringu. Mają one istotnie wpływać na poprawę produktywności i bezpieczeństwa pracy.

MERITUM Bezpieczeństwo i higiena pracy>>

Nowymi technologiami w JSW zajmuje się utworzona w ub. roku spółka JSW Innowacje, która obecnie zatrudnia ok. 40 osób. Jej zadaniem jest inicjowanie, przygotowanie i prowadzenie projektów rozwojowych – a także m.in. pozyskiwanie dla nich finansowania z zewnętrznych źródeł.

Optymalizacji kosztów i zwiększaniu potencjału wydobycia służą wewnętrzne programy JSW: odnoszące się do efektywności i jakości. Obejmują m.in. organizację pracy, zarządzanie złożem, produkcją górniczą i majątkiem

„Na to spółka ogromne kwoty chce wydawać, wydaje już, by wdrażać systemy IT, które umożliwiają zarządzanie złożem – i w ramach też programu +Jakość+ – służą zapewnianiu jakości węgla, jaki oferujemy klientom. Te wymagania rosną z roku na rok. Klienci chcą zdecydowanie długotrwałych i bardziej dokładnych prognoz jakości węgla” - mówił prezes JSW.

Podał też, że spółka przystąpiła do regionalnego klastra energii, w ramach którego chce współpracować z lokalnymi środowiskami w zakresie ogrzewania jednostek samorządowych, szkół, wykorzystując pozyskiwany w kopalniach metan. „Chcemy tworzyć inteligentne sieci do przesyłu tego razem z dużymi dystrybutorami, we współpracy i przy wsparciu lokalnych gmin” - wskazał Ozon.

Ponadto, JSW pracuje m.in. nad magazynem energii i nad projektem elektrowni szczytowo-pompowej opartej o infrastrukturę zamkniętej kopalni Krupiński. W ramach działań „Zielone JSW” spółka liczy swój tzw. ślad węglowy, poprawia efektywność energetyczną, pracuje nad zwiększeniem wykorzystania metanu i gazu koksowniczego czy wymienia swoje samochody na elektryczne.

JSW zainteresowała się też technologią separacji wodoru z gazu koksowniczego. „Jesteśmy w trakcie rozmów z kilkoma potencjalnymi partnerami, aby z gazu koksowniczego ekstraktować wodór. Są to technologie znane na świecie, rozmawiamy z dostawcami technologii z Japonii, potencjalnie z Chin, Europy zachodniej” - powiedział prezes.

„Jeśli udałoby się to wdrożyć, nasze koksownie byłyby producentem wodoru, który byłby magazynowany i napędzał autobusy o napędzie wodorowym – aby poprawić jakość środowiska na Śląsku” - wyjaśnił.

Jastrzębska spółka pracuje też nad poprawą zarządzania odpadami kopalniami – zgodnie z ideą gospodarki obiegu zamkniętego. „To też jest coś nad czym pracujemy, aby na szczycie klimatycznym (COP24 w grudniu br. w Katowicach – PAP) kilka tych inicjatyw zebrać i zaprezentować” - zapowiedział prezes JSW.(PAP)

09.02.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Pożar w fabryce stolarki budowanej

  Obrazek do artykułu: Pożar w fabryce stolarki budowanej

  19 zastępów straży pożarnej brało udział w gaszeniu pożaru, który wybuchł w niedzielę rano w zakładzie w Nowej Wsi Rzecznej (Pomorskie) produkującym stolarkę budowalną. Ogień udało się opanować: trwa dogaszanie. Pożar zniszczył dwie z trzech hal... Więcej

 • Pracodawca zachęca do noszenia odzieży odblaskowej

  Obrazek do artykułu: Pracodawca zachęca do noszenia odzieży odblaskowej

  Odzież odblaskowa służy zwiększeniu naszej widoczności nie tylko w nocy, ale również za dnia i warto jej używać wszędzie tam, gdzie panuje wzmożony ruch pojazdów, a ryzyko potrącenia jest szczególnie wysokie - uważa zarząd firmy Raben, który promuje... Więcej

 • Specjalistyczne pojazdy mają poprawić bezpieczeństwo na torach

  Obrazek do artykułu: Specjalistyczne pojazdy mają poprawić bezpieczeństwo na torach

  PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały 23 lutego umowę na zakup 36 specjalistycznych pojazdów do utrzymania infrastruktury kolejowej. Mają one zapewnić sprawne kursowanie pociągów dzięki szybciej wykonywanym pracom interwencyjnym i naprawie torów. Więcej

 • Nauczycielka chemii oskarżona za wypadek w szkole

  Obrazek do artykułu: Nauczycielka chemii oskarżona za wypadek w szkole

  Zarzut nieumyślnego narażenia na niebezpieczeństwo zdrowia uczniów przedstawiła prokuratura w Elblągu nauczycielce ze szkoły podstawowej. Podczas przenoszenia paczek z pomocami naukowymi do pracowni chemicznej jeden z jej uczniów został poparzony... Więcej

 • Kopalnie testują innowacyjne oświetlenie podziemnych kolejek

  Obrazek do artykułu: Kopalnie testują innowacyjne oświetlenie podziemnych kolejek

  Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), w której kopalniach jest w sumie ok. 270 km podziemnych kolejek podwieszanych, służących do transportu pracowników i materiałów, wprowadza nowe oświetlenie części takich urządzeń. W efekcie podziemny transport ma być... Więcej

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE