Ogólne przepisy bhp nie określają górnej granicy temperatury, w jakiej może być wykonywana praca, a np. latem temperatura zewnętrzna przekracza niejednokrotnie 30°C, co powoduje, że pracownicy wykonujący pracę w pomieszczeniach pracy mogą być narażeni na tzw. stres gorący. Dotyczy to nie tylko hutników, piekarzy i pracowników zajmujących się wypalaniem ceramiki budowlanej, gdzie wydzielanie ciepła wynika z procesu produkcyjnego, ale również nieklimatyzowanych zakładów pracy i obiektów użyteczności publicznej.

Praca w mikroklimacie gorącym jest zaliczona do prac w warunkach szkodliwych

Praca w wysokiej temperaturze określana jako praca w mikroklimacie gorącym jest zaliczona do prac w warunkach szkodliwych, zaś mikroklimat gorący - jako czynnik szkodliwy dla zdrowia w środowisku pracy - podlega obowiązkowi badań i pomiarów. Jest on charakteryzowany przez wskaźnik obciążenia termicznego WBGT oznaczany w stopniach Celsjusza. Wartość dopuszczalna tego wskaźnika uzależniona jest od wydatku energetycznego związanego z wykonywana pracą, prędkości przepływu powietrza oraz dostosowania się pracownika do określonych warunków mikroklimatu gorącego.

 

Ważna sprawa: odpowiednia wentylacja

W celu zapewnienia właściwych warunków pracy, w pomieszczeniach powinna być zapewniona wymiana powietrza wynikająca z potrzeb użytkowych i funkcji tych pomieszczeń, bilansu ciepła i wilgotności oraz występowania zanieczyszczeń stałych i gazowych. Dlatego bardzo ważną sprawą jest zaprojektowanie i sprawne funkcjonowanie w pomieszczeniach pracy odpowiedniej wentylacji. Problem ten bywa niestety pomijany przez inwestorów-pracodawców, a konsekwencje tego ponoszą pracownicy w miesiącach letnich.

Czytaj w LEX: Praca podczas upałów - uprawnienia pracowników i obowiązki pracodawców >

Pracodawca, nie później niż w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 2.02.2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, jest obowiązany do przeprowadzenia badań i pomiarów czynnika szkodliwego dla zdrowia w środowisku pracy wykonanych przez akredytowane (upoważnione) laboratorium.

 

Młodociani pod szczególną ochroną

Ze względu na szkodliwe działanie na organizm mikroklimatu gorącego szczególnej ochronie podlegają pracownicy młodociani. Pracownicy młodociani w wieku powyżej 17 lat, pracujący w mikroklimacie gorącym do wartości 26°C, mogą wykonywać pracę do 3 godzin na dobę. Ponadto pracodawca jest zobowiązany zapewnić młodocianym na stanowiskach pracy dostateczną ilość odpowiednich napojów i dziesięciominutowe przerwy po każdych pięćdziesięciu minutach pracy.

Zgodnie z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac w ogóle zakazana jest praca młodocianych w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30°C, a wilgotność względna powietrza - 65%, a także w warunkach bezpośredniego oddziaływania otwartego źródła promieniowania.

Więcej na ten temat w LEX Kadry i LEX BHP:

Letnia odzież ochronna i robocza - jak zadbać o bezpieczeństwo pracowników w upały >>

Czy pracodawca, który zapewnia pracownikom wodę źródlaną w dystrybutorach ma obowiązek zapewnić dodatkowe napoje? >>

Jakie warunki pracy należy zapewnić zatrudnionym na budowie w okresie wysokich temperatur? >>