Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków organizowania i prowadzenia szkoleń w służbie cywilnej (Dz. U. poz. 960) szkolenia organizuje się dla członków korpusu służby cywilnej w celu pogłębiania ich wiedzy i rozwijania umiejętności, niezbędnych do wykonywania zadań w służbie cywilnej. Szkolenia centralne organizuje się w szczególności w celu: 1) wsparcia realizacji zadań służby cywilnej; 2) upowszechniania zasad służby cywilnej oraz zasad etyki korpusu służby cywilnej; 3) upowszechniania standardów zarządzania zasobami ludzkimi; 4) rozwijania umiejętności koordynowania prac na poziomie urzędu i między urzędami; 5) upowszechniania wiedzy niezbędnej w realizacji zadań służby cywilnej. Szkolenia powszechne organizuje się w celu rozwijania wiedzy i umiejętności z zakresu zagadnień powszechnie występujących w urzędach, których znajomość jest niezbędna do prawidłowego wykonywania przez nich zadań w służbie cywilnej. Szkolenia w ramach indywidualnego programu rozwoju zawodowego członka korpusu służby cywilnej organizuje się w celu nabycia przezeń wiedzy lub umiejętności określonych w tym programie. Szkolenia specjalistyczne organizuje się w celu pogłębiania oraz uaktualniania wiedzy i umiejętności członków korpusu służby cywilnej w zakresie związanym z zadaniami urzędu.
Prowadzenie szkolenia może być powierzone podmiotowi, który spełnia następujące kryteria: 1) posiada doświadczenie w prowadzeniu działalności szkoleniowej; 2) posiada odpowiadający potrzebom organizatora szkolenia program szkolenia lub zapewni jego opracowanie; 3) dysponuje pracownikami lub współpracownikami dającymi rękojmię należytej realizacji programu szkolenia, w szczególności posiadającymi odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie; 4) zapewni bazę materialną odpowiednią dla danego szkolenia, w szczególności warunki lokalowe oraz wyposażenie w pomoce dydaktyczne i sprzęt, niezbędne do realizacji programu szkolenia.
Ukończenie szkolenia potwierdza zaświadczenie wydawane przez podmiot, któremu powierzono prowadzenie szkolenia albo przez organizatora szkolenia będącego podmiotem prowadzącym szkolenie. Organizator szkolenia dokonuje oceny zrealizowanego szkolenia na podstawie dokumentacji szkolenia, a w przypadku braku obiektywnej możliwości dokonania oceny szkolenia ustala tę ocenę na podstawie dostępnych źródeł informacji.
Omawiane rozporządzenie zacznie obowiązywać 23 lipca br. Tego dnia utraci moc obowiązującą rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków organizowania i prowadzenia szkoleń w służbie cywilnej (Dz. U. Nr 190, poz. 1274).

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.