Nośność wózka paletowego ręcznego, w zależności od jego rodzaju, wynosi między 1000 a 2000 kg. Należy zadać pytanie, jak nośność takiego wózka określona przez producenta ma się do wymagań rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 marca 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych (Dz. U. Nr 26, poz. 313 z późn. zm.) – dalej r.r.p.t.
Zgodnie z § 21 ust. 1 r.r.p.t. dopuszczalna masa ładunku przemieszczanego na wózku po terenie płaskim o twardej nawierzchni, łącznie z masą wózka nie może przekraczać:
1. 350 kg - na wózku 2-kołowym,
2. 450 kg - na wózku 3- lub 4-kołowym.

Zobacz także: Ergonomia w transporcie ręcznym pozwoli uniknąć problemów zdrowotnych>>

Normatywy wskazane w r.r.p.t. odnoszą się do rodzaju wózka, nie zaś do pojedynczego pracownika, tak jak to miało miejsce przed wejściem w życie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 marca 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych (Dz. U. Nr 56, poz. 462). W związku z tym nie ma znaczenia, ilu pracowników przemieszcza ładunek na wózku - ważna jest dopuszczalna masa ładunku na wózku.
Pracodawca, mimo często spotykanej maksymalnej nośności ręcznego wózka paletowego na poziomie 1000 kg – 2000 kg, powinien zawsze kierować się przepisami r.r.p.t. Oznacza to, iż nie powinien on zezwolić na transport ręczny towarów przy użyciu wózka ręcznego w przypadku transportu powyżej 450 kg. Aby dostosować się do wymagań r.r.p.t., pracodawca, zamiast wózka ręcznego paletowego, powinien zapewnić pracownikowi do przewozu ciężarów o masie przewyższającej 450 kg elektryczny wózek do transportu poziomego (wózek elektryczny).

Zobacz także: Masa ładunku na wózku 6-kołowym nie może przekraczać 450 kg>>

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.