Obowiązki w zakresie bhp przy zatrudnianiu osoby niepełnosprawnej zostały uregulowane w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) – dalej r.b.h.p. oraz w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 z późn. zm.) – dalej u.r.z.o.n.
Zgodnie z § 48 r.b.h.p. osobie niepełnosprawnej - bez względu na stopień jej niepełnosprawności - należy zapewnić odpowiednio przystosowane stanowisko pracy. Pracodawca powinien zagwarantować dostosowanie stanowisk pracy oraz dojść do nich do potrzeb i możliwości tych pracowników, wynikających ze zmniejszonej sprawności.
Zgodnie z art. 4 ust. 5 u.r.z.o.n. zaliczenie danej osoby do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności osoby nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby pracodawcy nie zapewniającego warunków pracy chronionej, w przypadkach: 1) przystosowania przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej lub 2) zatrudnienia jej w formie telepracy. Przepis ten jest konieczny w związku z tym, że definicje znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zawarte w art. 4 ust. 1 i 2 u.r.z.o.n. każą przypisywać ten stopień osobom niezdolnym do pracy albo zdolnym do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej. Przepis art. 4 ust. 5 u.r.z.o.n. wprowadza wyjątek od zasady zatrudniania tych osób wyłącznie na chronionym rynku pracy - niezależnie od treści orzeczenia.
W marcu 2010 r. art. 4 ust. 5 u.r.z.o.n. został zmieniony i uzupełniony o art. 4 ust. 6 w taki sposób, by zamiast nakładania na pracodawcę obowiązku wstępnego uzyskiwania opinii Państwowej Inspekcji Pracy o przystosowaniu stanowiska pracy przy zatrudnieniu osoby niepełnosprawnej - nałożyć na niego obowiązek przystosowania tego stanowiska ze wskazaniem, że właściwym w zakresie ewentualnej późniejszej kontroli w tym zakresie jest Państwowa Inspekcja Pracy. Pracodawca nie ma odtąd obowiązku wzywania PIP w razie zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, a jedynie musi się liczyć z tym, że inspekcja może zechcieć skontrolować to, czy wywiązał się on z obowiązku przystosowania stanowiska pracy do potrzeb pracownika niepełnosprawnego.

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.