Strona główna » Wiedza » Analizy i komentarze » Nieobecność poszkodowanego może opóźnić sporządzenie protokołu powypadkowego

Nieobecność poszkodowanego może opóźnić sporządzenie protokołu powypadkowego

17.04.17

Sytuacja, w której nie ma możliwości wysłuchania wyjaśnień poszkodowanego, a zespół powypadkowy uzna, że są one niezbędne do ustalenia, czy zdarzenie jest wypadkiem przy pracy, może stanowić uzasadnioną przesłankę do sporządzenia protokołu powypadkowego w terminie dłuższym niż 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku.

articleImage: Nieobecność poszkodowanego może opóźnić sporządzenie protokołu powypadkowego fot. Thinkstock

Obowiązki związane z badaniem okoliczności wypadku przy pracy oraz sporządzeniem protokołu powypadkowego określa rozporządzenie Rady Ministrów z 1.07.2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz.U. Nr 105, poz. 870) – dalej r.u.o.p.w. Stosownie do § 7 ust 1 r.u.o.p.w. zespół powypadkowy jest obowiązany przystąpić do ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku niezwłocznie po otrzymaniu wiadomości o wypadku. W szczególności zespół powypadkowy powinien wysłuchać wyjaśnień poszkodowanego, jeżeli stan jego zdrowia na to pozwala, zasięgnąć opinii lekarza, a w razie potrzeby opinii innych specjalistów, w zakresie niezbędnym do oceny rodzaju i skutków wypadku.
Jeżeli pracownik, który uległ wypadkowi jest nieobecny i nie można wysłuchać jego wyjaśnień, które w ocenie zespołu powypadkowego są niezbędne dla uznania bądź nieuznania zdarzenia za wypadek przy pracy, zespół powypadkowy powinien dokonać stosownej adnotacji w protokole powypadkowym o uzasadnionych powodach opóźnienia w ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku. Omawiana sytuacja może stanowić uzasadnioną przeszkodę w sporządzeniu - nie później niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku - protokołu powypadkowego (§ 9 r.u.o.p.w.).

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.

Dowiedz się więcej z książki
Konsekwencje prawne śmierci pracownika 
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Anna Sokołowska 17.04.17
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Serwis BHP
Skomentowano 1 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • BA IP: 91.220.* 07-07-2017
    Bzdura! Zespół ma podjąć działania NIEZWŁOCZNIE. Jeśli poszkodowany jest na zwolnieniu, nie można czekać na jego powrót z zebraniem wyjaśnień. Trzeba jechać do niego do domu i przesłuchać. Chyba że jest np.nieprzytomny-wtedy to co innego...

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE