Dyrektywa nr 98/37/EC, wprowadzona do polskiego prawa ustawą z dnia 30 sierpnia 2002 r. - o systemie oceny zgodności (Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2087) w załączniku nr 4 wymienia maszyny uznane za szczególnie niebezpieczne, przy których obsłudze dochodzi najczęściej do wypadków. Otóż są to w szczególności maszyny:

1. Pilarki tarczowe (jedno- i wielopiłowe) do drewna i podobnych materiałów lub do mięsa i podobnych materiałów, w tym:
– pilarki z piłą pozostającą podczas obróbki w stałej pozycji, wyposażone w stały stół z ręcznym posuwem lub dostawnym mechanizmem posuwowym,
– pilarki z piłą pozostającą podczas obróbki w stałej pozycji, wyposażone w poruszany ręcznie stół przesuwny,
– pilarki z piłą pozostającą podczas obróbki w stałej pozycji, z wbudowanym mechanizmem posuwowym oraz ręcznym podawaniem lub odbieraniem,
– pilarki z piłą przemieszczającą się podczas obróbki, z wbudowanym mechanizmem posuwowym oraz ręcznym podawaniem lub odbieraniem.

2. Strugarki wyrówniarki do obróbki drewna z ręcznym posuwem.

3. Jednostronne strugarki grubiarki do drewna z ręcznym podawaniem lub odbieraniem.

4. Pilarki taśmowe do drewna i podobnych materiałów oraz do mięsa i podobnych materiałów, wyposażone w stały lub ruchomy stół lub wózek z ręcznym podawaniem lub odbieraniem.

5. Obrabiarki kombinowane do drewna i podobnych materiałów, w skład których wchodzą obrabiarki wymienione w pkt 1-4 i frezarki.

6. Wielowrzecionowe czopiarki do drewna z ręcznym posuwem.

7. Frezarki pionowe dolnowrzecionowe z posuwem ręcznym, do drewna i podobnych materiałów.

8. Przenośne pilarki łańcuchowe do drewna.

9. Prasy, w tym prasy krawędziowe, do obróbki metali na zimno, z ręcznym podawaniem lub odbieraniem, których ruchome elementy robocze mogą mieć skok większy niż 6 mm i prędkość przekraczającą 30 mm/s.

10. Wtryskarki oraz prasy do tworzyw sztucznych, z ręcznym podawaniem lub odbieraniem.
I
1. Wtryskarki oraz prasy do gumy, z ręcznym podawaniem lub odbieraniem.

12. Maszyny do robót podziemnych następujących rodzajów:
– maszyny szynowe: lokomotywy i wózki hamulcowe,
– hydrauliczne obudowy zmechanizowane;
– silniki spalinowe przeznaczone do instalowania w maszynach do robót podziemnych.

13. Ręcznie ładowane pojazdy asenizacyjne do odpadów z gospodarstw takich jak domowe, wyposażone w mechanizm prasujący.

14. Osłony i odłączalne wały pędne z przegubami uniwersalnymi, o których mowa w § 76 rozporządzenia.

15. Podnośniki do obsługi pojazdów.

16. Urządzenia do podnoszenia osób, stwarzające ryzyko upadku z wysokości większej niż 3 m.

17. Maszyny do produkcji materiałów pirotechnicznych.

W związku z wejściem do Unii Europejskiej wszystkie użytkowane w Polsce maszyny powinny spełniać wymagania minimalne lub wymagania zasadnicze określone w następujących rozporządzeniach Ministra Gospodarki: z 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (Dz. U. Nr 191, poz. 1596 z późn. zm.) oraz z 20 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn i elementów bezpieczeństwa (Dz. U. Nr 259, poz. 2170).
Przed wejściem RP do UE użytkowany w zakładach pracy park maszynowy pochodził z różnych lat, jego stan techniczny był zróżnicowany.

Dostosowaniu do minimalnych wymagań podlegają wszelkie maszyny i urządzenia techniczne nabyte przed dniem 1 stycznia 2003 r. i użytkowane w zakładzie pracy. Dostosowanie tych maszyn powinno zostać zakończone do 1 stycznia 2006 r. Celem działań zmierzających do wyrównania stanu technicznego parku maszynowego, użytkowanego w zakładach, do odpowiedniego, umownego poziomu, zwanego „minimalnymi wymaganiami”, było zapewnienie akceptowalnego poziomu bezpieczeństwa dla pracowników obsługujących te maszyny. Natomiast wymagania zasadnicze odnoszą się do maszyn dopiero projektowanych lub produkowanych po roku 2002.