Strona główna » Wiedza » Aktualności » Młodzi z OPZZ piszą skargi do Państwowej Inspekcji Pracy

Młodzi z OPZZ piszą skargi do Państwowej Inspekcji Pracy

07.10.17

Happeningiem w Warszawie rozpoczął się maraton pisania skarg do Państwowej Inspekcji Pracy, zorganizowany przez Komisję Młodych Ogólnopolskiego Porozumienie Związków Zawodowych.

articleImage: Młodzi z OPZZ piszą skargi do Państwowej Inspekcji Pracy fot. Thinkstock

"Chcemy zwrócić uwagę PIP na te przypadki, które są najbardziej drastyczne. Dlatego rozpoczęliśmy kampanię pod hasłem Maraton Pisania Skarg do Państwowej Inspekcji Pracy" - powiedział przewodniczący KM OPZZ Maciej Łapski w trakcie sobotniego happeningu przez siedzibą Głównego Inspektoratu Pracy w Warszawie.

KM OPZZ daje "pracownikom narzędzie w postaci strony internetowej maraton.komisjamlodychopzz.pl z gotowym formularzem zgłoszenia łamania prawa pracy" - powiedział Łapski. Dodał, że "to jednak my za pracowników złożymy zgłoszenie do PIP, a następnie będziemy monitorować przeprowadzenie kontroli". Zaznaczył, że KM OPZZ gwarantuje anonimowość każdemu zgłaszającemu.

Przewodniczący przypomniał, że "w sobotę obchodzony jest Światowy Dzień Godnej Pracy. Z tej okazji związki zawodowe na całym świecie przypominają o problemie łamania praw pracowniczych". Dodał, że w Polsce "na ok. 82,5 tys. kontroli PIP w 2016 roku aż w 80 tys. przypadków ujawniono łamanie prawa pracowniczego".

Łapski zauważył, że "PIP jest tak niedofinasowana, że obecnie może przeprowadzać kontrole w każdej firmie średnio raz na 20 lat". Gdyby PIP kontrolowała firmy z własnej inicjatywy, nie byłaby w stanie dotrzeć do tych miejsc, gdzie wyzysk jest największy".

Przewodniczący KM OPZZ powiedział także, że związek "chce, aby rząd zwrócił uwagę na problem finansowania Państwowej Inspekcji Pracy. W krajach Europu Zachodniej inspektorzy funkcjonują niemalże jako policja pracy, mają dużo większe uprawnienia. Chcemy, aby tak też było w Polsce. PIP mogłaby m.in. zamieniać umowy śmieciowe na umowy o pracę".(PAP)

07.10.17
Skomentowano 1 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • Dominik Kijak IP: 89.74.* 28-11-2017
    Dzisiaj niezależnie od okoliczności, należy pamiętać, że złe traktowanie przez pracodawcę nie musi być normą i sytuacją z codziennego życia. Każdy pracownik ma możliwość godnej pracy, dlatego nie wolno nam w żaden sposób godzić się z takimi złymi praktykami czy zachowaniami w pracy. Skarga do państwowej inspekcji pracy jest normą i nie można jej się bać. Sporo na ten temat przeczytałam na http://www.przegladprawny.pl/skarga-do-panstwowej-inspekcji-pracy/

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
Polecamy:
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE