W tym roku do testu wiedzy przystąpiło ponad 1400 osób, które łącznie poświęciły ponad 39 godzin na odpowiedzi na pytania konkursowe. Najlepsi z nich stanęli do walki o zaszczytny tytuł Mistrza Kadry BHP oraz wartościowe nagrody. W konkursie udział wzięli managerowie, doświadczeni praktycy, specjaliści, a także przedstawiciele środowiska akademickiego oraz studenci. Wśród uczestników znaleźli się również pasjonaci zainteresowani tematyką bezpieczeństwa i higieny pracy, niezwiązani zawodowo z branżą. Największa liczba zgłoszeń pochodziła z województwa mazowieckiego (15 proc.) i śląskiego (12 proc.).
Mistrzostwa Kadry BHP składały się z dwóch etapów. W pierwszym uczestnicy rozwiązywali test wiedzy, złożony z 30 pytań jednokrotnego wyboru. Pięćdziesiąt osób, które uzyskały najwyższą liczbę punktów, zakwalifikowało się do drugiego etapu, w którym na uczestników czekał kolejny test, składający się tym razem z dwudziestu pytań zamkniętych oraz pięciu pytań otwartych Już po raz drugi, dodatkowym utrudnieniem w konkursie były ujemne punkty przyznawane za udzielenie błędnej odpowiedzi.
– Tegoroczne Mistrzostwa Kadry BHP okazały się dla uczestników znacznie większym wyzwaniem – w porównaniu do roku ubiegłego, żaden uczestnik pierwszego, a tym bardziej drugiego etapu nie uzyskał maksymalnej liczby punktów za odpowiedzi – mówi Marek Maszewski. – Intencją Komisji Konkursowej, która układała pytania, a następnie wnikliwie analizowała odpowiedzi, było zachęcanie do stałego podnoszenia kwalifikacji. Z tego powodu zwiększyliśmy poziom trudności konkursu. Uczestnicy stanęli jednak na wysokości zadania i wykazali się ogromną wiedzą z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy – podsumowuje.
Największą trudność sprawiło uczestnikom udzielenie prawidłowej odpowiedzi na pytanie o obowiązek przeprowadzania okresowych ćwiczeń ewakuacyjnych w obiektach, gdzie występuje strefa pożarowa, w której może jednocześnie przebywać ponad 50 osób. Tylko 10 osób wiedziało, że pracodawca nie ma takiego obowiązku, jeśli ww. osoby nie są stałymi użytkownikami tego obiektu.
Na wyniki drugiego etapu składały się punkty otrzymane za udzielenie poprawnych odpowiedzi w teście wiedzy (40% punktacji) oraz ocena przyznana przez Komisję Konkursową za odpowiedzi na pytania otwarte (60% punktacji). W przypadku pytań opisowego pod uwagę brane były najlepiej dobrane narzędzia oraz umiejętność wykorzystania doświadczenia specjalistów.
Nad poprawnością merytoryczną Mistrzostw Kadry BHP czuwała Komisja Konkursowa złożona z przedstawicieli Koalicji Bezpieczni w Pracy i Patronów Merytorycznych konkursu, do których należą: Centralny Instytut Ochrony Pracy, Konfederacja Lewiatan, Państwowa Inspekcja Pracy, Pracodawcy RP, Urząd Dozoru Technicznego.

Źródło: Koalicja Bezpieczni w pracy