Strona główna » Wiedza » Aktualności » Lubuskie: pożar składowiska odpadów

Lubuskie: pożar składowiska odpadów

15.02.17

Strażacy od kilkunastu godzin walczą z pożarem składowiska odpadów z tworzyw sztucznych we wsi Brożek (Lubuskie). Nad ranem rozpoczęło się bezpośrednie gaszenie ognia. Wcześniej akcja skupiała się na obronie okalającego składowisko lasu i ograniczeniu obszaru pożaru.

articleImage: Lubuskie: pożar składowiska odpadów fot. Thinkstock

W pożarze nikt nie został ranny, według straży nie ma też zagrożenia dla mieszkańców, gdyż składowisko znajduje się z dala od zabudowań.
Jak poinformował w środę PAP rzecznik lubuskiej Straży Pożarnej kpt. Dariusz Szymura, pożar objął około 1,5 ha składowiska, a w kulminacyjnym momencie w akcji gaśniczej brało udział 40 zastępów państwowej i ochotniczej straży pożarnej. Obecnie na miejscu pracuje 18 zastępów.
"To jest składowisko tworzyw sztucznych, które paląc się wytwarzają gryzący, ciężki dym. Na szczęście sprzyjała nam pogoda, gdyż było bezwietrznie i kolumna konwekcyjna dymu unosiła się pionowo. Na miejscu mieliśmy też specjalistyczny samochód z dużą liczbą aparatów ochrony układu oddechowego, w których w najtrudniejszych momentach akcji pracowali strażacy” - powiedział rzecznik.
W nocy strażacy uporali się także z brakiem wody. Położyli dwie magistrale wężowe, którymi jest ona pompowana z oddalonej o ok. 1,5 km rzeczki Nysy Łużyckiej do tymczasowego zbiornika o pojemności 50 metrów sześciennych.
Na razie nie jest znana przyczyna pożaru. Jej ustaleniem zajmie się policja. Samo składowisko należy do prywatnej firmy zajmującej się recyklingiem.
Szymura dodał, że o pożarze został poinformowany Lubuski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze. (PAP)

15.02.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE