Strona główna » Wiedza » Opinie prawne » Kwalifikacji prawnej zdarzenia w protokole powypadkowym dokonuje się na podstawie zebranych dowodów

Kwalifikacji prawnej zdarzenia w protokole powypadkowym dokonuje się na podstawie zebranych dowodów

16.05.17

Protokół powypadkowy stanowi dokument urzędowy, którego treść jest dowodem tego, że miały miejsce opisane w nim fakty oraz że zakwalifikowano je jako wypadek przy pracy.

articleImage: Kwalifikacji prawnej zdarzenia w protokole powypadkowym dokonuje się na podstawie zebranych dowodów fot. Thinkstock

Prawidłowe przeprowadzenie dochodzenia powypadkowego to zadanie niełatwe nie tylko dla zespołów powypadkowych, w szczególności służby bhp, ale także dla innych organów. Prawidłowość prewencyjnych działań powypadkowych zależy od rzetelnego i pełnego zbadania zaistniałego wypadku oraz ustalenia wszystkich jego przyczyn i okoliczności. Nieustalenie wszystkich przyczyn wypadku lub wskazanie przyczyn nieprawidłowych, czy też błędne wypełnienie statystycznej karty wypadku powoduje, że wyciągane są fałszywe wnioski, a w związku z tym chybiona może być skuteczna prewencja wypadkowa - nie tylko w poszczególnych zakładach, ale i w skali kraju.
Niezwłocznie po otrzymaniu wiadomości o wypadku zespół powypadkowy jest obowiązany przystąpić do ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku. Obowiązek ten wynika z § 7 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 1.07.2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz.U. Nr 105, poz. 870). Od tych czynności rozpoczyna się praca zespołu powypadkowego. Wnikliwe zbadanie miejsca wypadku pozwoli zespołowi powypadkowemu uzyskać precyzyjny materiał dowodowy do protokołu.
Kwalifikacja prawna zdarzenia musi być sformułowana w protokole powypadkowym na podstawie zebranych dowodów. W kwalifikacji prawnej należy stwierdzić, czy zdarzenie spełnia przesłanki definicji wypadku przy pracy, zgodnie z którą za wypadek przy pracy uważa się zdarzenie nagłe, wywołane przyczyna zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą.

Zobacz także: Do protokołu powypadkowego dołącza się zapis wyjaśnień poszkodowanego>>

Nagłość zdarzenia nie budzi wątpliwości przy ocenie tego rodzaju zdarzeń, jak np.: upadek pracownika, skaleczenie, porażenie prądem itp. Jednak w praktyce ustalania przyczyn wypadków przy pracy nagłości nie należy rozumieć tak dosłownie. Zgodnie z orzecznictwem SN, okres, w którym powinien zamknąć się przebieg nagłego zdarzenia, aby nie straciło ono charakteru wypadku, jest umowny. Przyjmuje się, że zdarzenie jest nagłe, jeżeli czas działania przyczyny zewnętrznej nie przekracza jednej dniówki roboczej.

Dowiedz się więcej z książki
Ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
 • rzetelna i aktualna wiedza
 • darmowa wysyłka od 50 zł

 

 


Przejdź do strony artykułu: « »
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Serwis BHP
Skomentowano 1 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Kuba IP: 212.122.* 14-03-2013
  "Pojęcie urazu ma wielorakie znaczenie" - ?
  W ustawie o ubezpieczeniu społecznym w tytuły wypadków przy pracy i chorób zawodowych uraz został zdefiniowany jako uszkodzenie tkanek ciała lub narządów człowieka wskutek działania czynnika zewnętrznego.
  Stąd też pytanie czy wstrząs psychiczny i reakcja na stres spełnia ustawową definicję urazu?

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE