Kwalifikacje inspektora ochrony przeciwpożarowej

Czy ukończenie studiów magisterskich o specjalności bezpieczeństwo pożarowe uprawnia do wykonywania obowiązków inspektora do spraw przeciwpożarowych?

articleImage: Kwalifikacje inspektora ochrony przeciwpożarowej fot. Thinkstock

Jeśli ukończenie studiów magisterskich o specjalności bezpieczeństwo pożarowe, kończy się wydaniem dokumentów nadających stosowne uprawnienia, nic nie stoi na przeszkodzie aby takie obowiązki wykonywać.
System nabywania uprawnień do wykonywania zadań związanych z wykonywaniem czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej został precyzyjnie opisany w ustawie z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380 z późn. zm.) - dalej u.o.p.
Zgodnie z art. 4 ust. 2 u.o.p. czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą wykonywać osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje. Osoby wykonujące czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej, polegające na zapobieganiu powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru, niezatrudnione w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a–5 i 8 u.o.p., powinny posiadać wykształcenie wyższe i ukończone szkolenie specjalistów ochrony przeciwpożarowej albo mieć wykształcenie wyższe na kierunku inżynieria bezpieczeństwa pożarowego lub tytuł zawodowy inżyniera pożarnictwa lub uzyskać uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu inżyniera pożarnictwa w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w Konfederacji Szwajcarskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego – inżyniera pożarnictwa.
Osoby wymienione powyżej, wykonujące czynności wyłącznie w zakresie wynikającym z art. 4 ust. 1 u.o.p., powinny posiadać co najmniej wykształcenie średnie i ukończone szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej lub mieć tytuł zawodowy technika pożarnictwa lub uzyskać uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu technika pożarnictwa w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w Konfederacji Szwajcarskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego – technika pożarnictwa.

Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.

Roman Majer 06.04.12
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy
Zapisz się na bezpłatny Newsletter BHP

Wyświetlanie listy artykułów

Nie znaleziono żadnych artykułów.

Aktualności - BHP

Polecane lektury

Polecamy: