Strona główna » Wiedza » Aktualności » Kraków: Dorożki mogą już korzystać z postoju na Rynku Głównym

Kraków: Dorożki mogą już korzystać z postoju na Rynku Głównym

08.08.17

W związku z odwołaniem zagrożenia upałami dorożki mogą już korzystać z postoju na Rynku Głównym w Krakowie. Krakowski magistrat przywrócił w poniedziałek regularne godziny zamknięcia postoju dla dorożek na Rynku Głównym podczas wysokich temperatur, tj. od godz. 13 do 17.

articleImage: Kraków: Dorożki mogą już korzystać z postoju na Rynku Głównym fot. Thinkstock

W przypadku powrotu upałów godziny zamknięcia postoju na Rynku zostaną ponownie wydłużone, o czym dorożkarze zostaną poinformowani stosownym komunikatem – podał w poniedziałek magistrat.

W ubiegłym tygodniu, w związku z bardzo wysokimi temperaturami i ostrzeżeniem wydanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dotyczącym upałów, Urząd Miasta Krakowa zamknął postój dla dorożek na Rynku Głównym.

Magistrat, mając na uwadze bezpieczeństwo powożących oraz zwierząt zaprzęgowych, zalecił wówczas zaprzestanie prowadzenia działalności w okresie najwyższych temperatur i zobowiązał dorożkarzy do korzystania między godziną 10 a 20 z postojów zastępczych, które znajdują się w pobliżu Bazyliki Mariackiej, na ul. Siennej, na Plantach pod Wawelem i w okolicy Barbakanu. Postój dla dorożek na Rynku miał być zamknięty do odwołania. Zgodnie z obowiązującymi w Krakowie zasadami, gdy temperatura przekroczy 28 stopni Celsjusza w cieniu, dorożkarze mogą korzystać z postojów zastępczych.

Jak informowała PAP po wprowadzeniu zakazu rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek, krakowscy dorożkarze bardzo dbają o zwierzęta, są one regularnie pojone, karmione i - jak wynika z dokumentów potwierdzanych przez weterynarzy - są zdrowe. Rzeczniczka przypomniała, że zasady dotyczące dorożek zostały wprowadzone kilka lat temu po badaniach i analizach przeprowadzonych przez specjalistów z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i Uniwersytetu Rzeszowskiego. "Okazało się, że sama wysoka temperatura nie jest dla koni groźna, ważniejsze jest to, by były one zdrowe, regularnie pojone, były w ruchu i żeby nie były przeciążone pracą" – mówiła Chylaszek. Z postoju na Rynku Głównym w Krakowie może obecnie korzystać 35 dorożkarzy: 18 w dni parzyste i 17 nieparzyste.

08.08.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy:
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE