Zakres i sposób przeprowadzania badań lekarskich i psychologicznych kandydatów do objęcia urzędu asesora sądowego oraz kwalifikacje lekarzy i psychologów określa nowe rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. Zgodnie z § 2 i 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 stycznia 2016 r. w sprawie badań lekarskich i psychologicznych kandydatów do objęcia urzędu asesora sądowego (Dz. U. poz. 171) badania lekarskie kandydata obejmują: 1) ogólną ocenę stanu zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem układu nerwowego i stanu psychicznego; 2) badania specjalistyczne, konsultacje lekarzy specjalistów i badania pomocnicze (w szczególności badania laboratoryjne, EKG, EEG, RTG), jeżeli lekarz uprawniony uzna je za niezbędne. Badania psychologiczne kandydata obejmują wywiad bezpośredni i obserwację kandydata, z zastosowaniem narzędzi diagnostycznych. Na podstawie wyników badań psycholog uprawniony określa i opisuje cechy osobowości kandydata w zakresie umiejętności poznawczych i społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem zdolności do samodzielnego oceniania sytuacji i podejmowania decyzji oraz odporności na stres.
Lekarz uprawniony na podstawie wyników wydaje zaświadczenie o zdolności kandydata do pełnienia obowiązków asesora sądowego, w zakresie dotyczącym stanu zdrowia. Zaświadczenie lekarskie wraz z wynikami badań specjalistycznych i pomocniczych wydaje się kandydatowi. Psycholog uprawniony na podstawie wyników badań, wydaje zaświadczenie o zdolności kandydata do pełnienia obowiązków asesora sądowego, w zakresie predyspozycji i umiejętności psychologicznych. Zaświadczenie psychologiczne wraz z wynikami badań psychologicznych wydaje się kandydatowi.
Zaświadczenie lekarskie i zaświadczenie psychologiczne mogą być wykorzystane przez kandydata w toku innych postępowań w sprawie powołania do pełnienia urzędu na stanowisku asesorskim, w terminie 12 miesięcy od daty ich wystawienia.
Omawiane rozporządzenie weszło w życie 12 lutego br.

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.