Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.

Stosownie do postanowień § 3 ust. 2 i 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719), urządzenia przeciwpożarowe oraz gaśnice przenośne i przewoźne, powinny być poddawane przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym, zgodnie z zasadami i w sposób określony w Polskich Normach dotyczących urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, w dokumentacji techniczno-ruchowej oraz w instrukcjach obsługi, opracowanych przez ich producentów. Przeglądy techniczne i czynności konserwacyjne powinny być przeprowadzane w okresach ustalonych przez producenta, nie rzadziej jednak niż raz w roku.

Zobacz także: Eksploatując gaśnicę, trzeba pamiętać o terminach okresowych badań technicznych>>

Przepisy prawa nie określają, jakie uprawnienie powinna posiadać osoba konserwująca urządzenia przeciwpożarowe i podręczny sprzęt gaśniczy. Oczywiście istnieją różne instytuty naukowe (np. Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego Państwowy Instytut Badawczy), stowarzyszenia czy prywatne ośrodki szkoleniowe, organizujące kursy dla konserwatorów podręcznego sprzętu gaśniczego. Nie nadają one jednak żadnych uprawnień zawodowych (takich jak np. "inspektor ds. ochrony przeciwpożarowej"), a jedynie zapoznają uczestników z obowiązującymi przepisami i procedurami.
W związku z powyższym czynności konserwacyjne podręcznego sprzętu gaśniczego oraz innych urządzeń przeciwpożarowych może wykonywać każdy, pod warunkiem, że zrobi to zgodnie z zasadami i w sposób określony w Polskich Normach (w szczególności w Polskiej Normie PN-EN 3-7 A1:2008 "Gaśnice przenośne. Część 7: Charakterystyki, wymagania eksploatacyjne i metody badań") oraz instrukcjach producentów.

Zobacz także: Czy węzeł cieplny należy wyposażyć w sprzęt gaśniczy?>>

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.