Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.

Zgodnie z § 15 rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. Nr 33, poz. 166) badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy wykonują laboratoria, które uzyskały akredytację w tym zakresie na podstawie przepisów ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 138, poz. 935).
W przypadku braku laboratoriów akredytowanych do badania lub pomiarów określonego czynnika, badania i pomiary wykonują:
1) laboratoria szkół wyższych, instytutów naukowych Polskiej Akademii Nauk lub instytutów badawczych, które prowadzą badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy i mają wdrożony system zapewnienia jakości lub
2) laboratoria Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Wojskowej Inspekcji Sanitarnej i Państwowej Inspekcji Sanitarnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - jeżeli mają wdrożony system zapewnienia jakości lub
3) laboratoria prowadzone przez jednostki organizacyjne lub osoby fizyczne, które uzyskały certyfikat kompetencji w zakresie wykonywania badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy na podstawie przepisów ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności, dysponujące aparaturą do badań i pomiarów tych czynników, która podlega udokumentowanemu nadzorowi metrologicznemu obejmującemu okresowe wzorcowania lub sprawdzania i konserwację.

Zobacz także: Jaki okres czasu powinien upłynąć pomiędzy kolejnymi badaniami i pomiarami czynnika szkodliwego występującego w środowisku pracy?>>

Dopuszczalne wartości hałasu w pracy biurowej określają następujące Polskie Normy:
1. PN-N-01307:1994 – dopuszczalny równoważny poziom dźwięku w czasie pobytu pracownika na stanowisku pracy biurowej:

  • 55 dB – w pomieszczeniach administracyjnych, biurowych i do prac koncepcyjnych,
  • 65 dB – w sekretariatach i biurach obsługi klienta,
  • 75 dB – w pomieszczeniach ze źródłami hałasu np. powielarniach

2. PN-87/B-02151/02 – dopuszczalny równoważny poziom dźwięku hałasu przenikającego do pomieszczenia ze wszystkich źródeł hałasu łącznie:

Równoważny poziom dźwięku A hałasu przenikającego do pomieszczenia łącznie od wszystkich źródeł hałasu usytuowanych poza tym pomieszczeniem:

  • 35 dB – w pomieszczeniach do pracy umysłowej wymagającej silnej koncentracji,
  • 40 dB – w pomieszczeniach administracyjnych bez wewnętrznych źródeł hałasu,
  • 45 dB – w pomieszczeniach administracyjnych z wewnętrznymi źródłami hałasu.

Zobacz także: Otwarte przestrzenie biurowe zwiększają narażenie na hałas>>

W pomieszczeniach przeznaczonych do pracy umysłowej, biurowej dopuszczalne natężenie hałasu zawiera się w granicach 55–65 dB.

Badania naukowe potwierdzają, że przebywanie człowieka przez dłuższy czas w hałasie o poziomie ustalonym w granicach 60–70 dB może być przyczyną trwałego uszkodzenia słuchu. Doświadczenia pozwoliły na określenie dopuszczalnego maksimum hałasu w poszczególnych pomieszczeniach, a mianowicie:

  • lokale biurowe pracy koncepcyjnej – 40 dB,
  • inne lokale biurowe 55–65 dB.

Budynki biurowe powinny być izolowane od hałasu pochodzącego od zakładu pracy oraz ulicznego przez odpowiedniej konstrukcji okna, wyłożenie ścian i sufitów materiałami dźwiękochłonnymi.

Zobacz także: Narażenie na hałas na stanowiskach obsługi infolinii>>

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.