Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.

Zgodnie z § 69 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) regały powinny mieć odpowiednio wytrzymałą i stabilną konstrukcję oraz zabezpieczenia przed ich przewróceniem się. Przepis ten dotyczy wszystkich regałów bez wyjątków.
Ogólne wymagania dotyczące regałów podane są w Polskich Normach:

  • PN-M-78320:1978 - Urządzenia do składowania - Regały magazynowe - Nazwy, określenia, podział i symbole.
  • PN-M–78321 1988 - Regały magazynowe wolnostojące - Wymagania i badania.
  • PN-M–78322:1989 - Urządzenia do składowania. Regały magazynowe. Parametry podstawowe.

Zobacz także: W jakie dokumenty powinny być zaopatrzone montowane w magazynie regały wysokiego składowania?>>

Dla każdego regału wolno stojącego uznanego za dobry wytwórca zgodnie z PN-M-78321:1988 powinien wystawić zaświadczenie, zawierające co najmniej: nazwę i znak wytwórcy, nazwę i oznaczenie regału, numer fabryczny i rok produkcji, zakres i wyniki przeprowadzonych badań, stwierdzenie zgodności wyników badań z PN.

Podstawowa dokumentacja regału powinna zawierać dane o: dopuszczalnym obciążeniu półek, zaświadczenie o wynikach badań, instrukcję montażu i użytkowania regału.
Podczas montażu regału należy pamiętać o wyposażeniu zwiększającym bezpieczeństwo użytkowania regałów takim jak:

1) odbojniki regału – są to osłony przymocowane do posadzki magazynu, które przejmują siłę, z jaką wózek może uderzyć w regał. Montuje się je przy każdym słupie narażonym na uderzenia lub tylko w punktach najbardziej newralgicznych. Odbojniki wymagają większej precyzji pracy ze strony operatora wózka widłowego przy układaniu palet w regale, gdyż zmniejszają luzy manipulacyjne;

2) ograniczniki palet – zapobiegają przypadkowym zderzeniom palet w regale i chronią przed wypchnięciem ładunku przy wkładaniu palet z drugiej strony regału.

W normie PN-EN-15635:2010 Systemy magazynowe stałe stalowe - Zastosowanie i konserwacja wyposażenia magazynowego (oryg.) podano wytyczne dotyczące eksploatacji systemów magazynowych pod względem ich bezpieczeństwa. Istotą wytycznych jest zminimalizowanie ryzyka i konsekwencji wynikających z niebezpiecznej eksploatacji i uszkodzeń w elementach konstrukcyjnych.

Zobacz także: Kontenery siatkowe w przestrzeni magazynowej>>

Użytkownik regałów powinien wiedzieć, że podczas eksploatacji niemal zawsze dochodzi do kolizji, w wyniku których powstają trwałe odkształcenia elementów regałów. W normie PN-EN 15635:2010 określone zostały dopuszczalne wartości takich odkształceń. Ich przekroczenie wymaga dokonania wymiany elementów regałów, co nie jest zadaniem tanim. Odkształconych elementów regałów nie należy naprawiać, ponieważ spowoduje to zmiany w strukturze materiału, z którego element był wykonany, co może mieć niekorzystny wpływ na jego dalsze właściwości wytrzymałościowe.
Stosując się do powyższych wymagań możemy przyjąć, że regał będzie spełniał wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zobacz także: Bezpieczna modernizacja regału krok po kroku>>

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.