Strona główna » Wiedza » Analizy i komentarze » Gdy zimno, pracodawca ma dodatkowe obowiązki

Gdy zimno, pracodawca ma dodatkowe obowiązki

15.01.18

W zimie na pracodawcy ciążą dodatkowe obowiązki, związane z zapewnieniem pracownikom odpowiednich standardów bhp. Pracownik powinien pracować w odpowiedniej temperaturze, a w niektórych przypadkach otrzymać nieodpłatnie profilaktyczne posiłki i napoje.

articleImage: Gdy zimno, pracodawca ma dodatkowe obowiązki fot. Thinkstock

Jak piszą w komentarzu zamieszczonym w Serwisie Informacji Prawnej LEX Maciej Ambroziewicz, Tomasz Dyjeciński i Sebastian Kryczka, zapewnienie właściwych warunków pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy, niezależnie od liczby zatrudnianych pracobiorców oraz formy organizacyjno-prawnej.

Rolą pracodawcy jest zapewnienie pracownikom właściwej temperatury, która jest czynnikiem wpływającym w sposób istotny na przebieg procesu pracy.

Eksperci zaznaczają jednak, że Przepisy nie regulują minimalnej temperatury w otwartej przestrzeni, w której mogą pracować pracownicy. Tym samym nie mogą oni powstrzymać się od pracy nawet podczas silnych mrozów, pod warunkiem zapewnienia przez pracodawcę właściwej odzieży ochronnej.

- Należy ponadto pamiętać o pomieszczeniu do ogrzania się, jak również wydawaniu posiłków oraz napojów. Jeśli pracodawca w porze zimowej nie realizuje właściwie obowiązków bhp względem pracowników zatrudnionych na otwartej przestrzeni, musi liczyć się z możliwością powstrzymania się od pracy przez zatrudnionych – w sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia - czytamy w komentarzu. Więcej>>

15.01.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE