Przeciwpożarowe wyłączniki prądu, w tym główne wyłączniki prądu, zaliczane są do urządzeń przeciwpożarowych, które podlegają przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym, wykonywanym w okresach ustalonych przez producenta tych urządzeń, jednak nie rzadziej niż raz w roku. Przegląd techniczny i konserwację wyłącznika powinna wykonać osoba posiadająca świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do eksploatacji urządzeń elektrycznych, instalacji i sieci oraz znajomość przeglądanych/konserwowanych urządzeń, instalacji i sieci.
Przepisy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109,. poz. 719) - dalej r.o.p.b., w § 3 ust. 3 stanowią, iż przeglądy techniczne i czynności konserwacyjne urządzeń przeciwpożarowych powinny być przeprowadzane w okresach ustalonych przez producenta, nie rzadziej jednak niż raz w roku. Przepis § 2 r.o.b.p. określa urządzenia przeciwpożarowe jako urządzenia uruchamiane ręcznie lub samoczynnie, służące do zapobiegania powstaniu, wykrywania, zwalczania pożaru lub ograniczania jego skutków, w tym m.in.: przeciwpożarowe wyłączniki prądu. Przepisy r.o.b.p. nie stawiają szczegółowych wymagań kwalifikacyjnych wobec osoby wykonującej przeglądy i konserwacje głównych wyłączników prądu.
Przepis § 5 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz. U. Nr 89, poz. 828 z późn. zm.) stanowi, iż eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci mogą zajmować się osoby, które spełniają wymagania kwalifikacyjne dla następujących rodzajów prac i stanowisk pracy: 1) eksploatacji - do których zalicza się stanowiska osób wykonujących prace w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu i kontrolno-pomiarowym; 2) dozoru - do których zalicza się stanowiska osób kierujących czynnościami osób wykonujących prace w zakresie określonym w pkt 1 oraz stanowiska pracowników technicznych sprawujących nadzór nad eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci. Załącznik nr 1 do r.k.e. "Rodzaj urządzeń, instalacji i sieci, przy których eksploatacji jest wymagane posiadanie kwalifikacji", w Grupie 1 "Urządzenia instalacje i sieci elektroenergetyczne wytwarzające, przetwarzające, przesyłające i zużywające energię elektryczną" wymienia m.in.: urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne o napięciu nie wyższym niż 1 kV; urządzenia, instalacje i sieci o napięciu znamionowym powyżej 1 kV; urządzenia ratowniczo-gaśnicze.
Prace przy urządzeniach, instalacjach i sieciach elektroenergetycznych powinny być prowadzone z zachowaniem postanowień przepisów rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 17 września 1999 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach i instalacjach energetycznych (Dz. U. Nr 80, poz. 912). Rozporządzenie określa wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników zatrudnionych przy eksploatacji urządzeń i instalacji energetycznych. Od 24 października 2013 r. zacznie obowiązywać nowe rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 28 marca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych (Dz. U. poz. 492).