„Dołącz do budowania kultury profilaktyki w BHP” – tak brzmi slogan Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy organizowanego przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP).

Według MOP krajowa kultura BHP zakłada poszanowanie prawa do bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy na wszystkich poziomach oraz aktywny udział władz, pracodawców i pracowników w zapewnianiu bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy poprzez system określonych praw, kompetencji i obowiązków, a także priorytetowe traktowanie zasady profilaktyki.

Według Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) najważniejsze podstawowe wartości niezbędne do kształtowania kultury profilaktyki w BHP to: zaangażowanie społeczne, sprawiedliwość, zaufanie, uczestnictwo, odporność i elastyczność oraz wzrost i rozwój.

Tematem przypadającego 28 kwietnia Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych organizowanego przez Międzynarodową Konfederację Związków Zawodowych (ITUC) jest wyeliminowanie narażenia na substancje niebezpieczne w miejscu pracy. Zdaniem Konfederacji temat ten umożliwia związkom zawodowym zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z chemikaliami, azbestem, „a także wirusem Ebola i narażeniem na inne czynniki biologiczne mogące stanowić zagrożenie”.

Źródło: www.osha.europa.eu, stan z dnia 24 kwietnia 2015 r.