Strona główna » Wiedza » Analizy i komentarze » Dobre przywództwo ważne dla bezpieczeństwa

Dobre przywództwo ważne dla bezpieczeństwa

05.10.17

Dopóki pracownicy pracują bezpiecznie, bo są do tego zmuszani, nie ma co liczyć na niższą wypadkowość. Dopiero, gdy sami poczują, że to w ich rękach spoczywa troska o własne bezpieczeństwo, można mieć nadzieję na poprawę – twierdzi Błażej Płaczynta-Brudnik członek zarządu firmy MindLab.

articleImage: Dobre przywództwo ważne dla bezpieczeństwa fot. Thinkstock

Opinię taką ten inżynier i psycholog, trener z 15-letnim doświadczeniem trenerskim, który na co dzień realizuje szkolenia i programy rozwojowe dla pracowników firm przemysłowych, wyraził w podczas zorganizowanej przez wydawnictwo Wolters Kluwer Polska w środę konferencji „Rozwiązania HR”

Jak poinformował, 239 osób zginęło w ubiegłym roku w Polsce podczas wykonywania pracy. Kolejne 464 uczestniczyło w ciężkich wypadkach, 87 tysięcy – w lekkich. Rocznie niemal 90 tysięcy pracowników polskich przedsiębiorstw ulega wypadkom. To więcej niż wynosi liczba mieszkańców Nowego Sącza. - Wydaje się, że pracodawcy robią wszystko, żeby nie dochodziło do tragicznych wydarzeń w miejscu pracy. Organizują szkolenia BHP, surowe kontrole i nadzór. Wyznaczają premie za dni bez wypadków i kary za łamanie przepisów. To jednak nie zawsze działa. I nic dziwnego - przekonywał.

Jego zdaniem, konieczna jest więc kompleksowa zmiana w kulturze bezpieczeństwa całej organizacji - na każdym szczeblu zarządzania, szczególnie zaś wśród bezpośrednich przełożonych tych, którym wypadki grożą najbardziej. - Jak taką zmianę przeprowadzić? Czego należy w tym procesie unikać, bo na pewno tu nie zadziała, i dlaczego? Co powinni wiedzieć menedżerowie – jakie kompetencje przywódcze są im potrzebne i z jakich narzędzi mogą korzystać, chcąc wzmacniać u pracowników poczucie odpowiedzialności za bezpieczeństwo? - na takie m.in pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji.

Czytaj także: HR może być partnerem w tworzeniu strategii firmy>>

Podczas konferencji dyskutowano także o takich m.in. problemach jak Przywództwo dla bezpieczeństwa; Dlaczego nadzór nie działa, liczby nie zawsze mówią prawdę, a ludzie giną?; Poczucie zaangażowania u pracowników – jak zbudować skuteczną organizację; Wyzwania nowoczesnej rekrutacji; Proces selekcji na najwyższym poziomie; Pułapki i korzyści wdrożenia krótkich form szkoleniowych w organizacji, Elastyczne formy zatrudnienia – narzędzie walki o pracownika czy narzędzie redukcji kosztów?; Innowacje w służbie HR, które pokochają pracownicy!; Korzyści z funkcjonowania w Bazie Usług Rozwojowych oraz zasady funkcjonowania bazy; Audyt. Rekrutacja. Ewaluacja. Inwestycja, która się zwróci; Czy Millenialsi istnieją? Fakty i mity o młodych pracownikach.

Więcej o konferencji>>

 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE