Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.

1. Prawo do emerytury pomostowej nie jest uzależnione od członkostwa w otwartym funduszu emerytalnym lub pozostawania poza ofe (II filarem).


2. Według obecnego stanu prawnego, pracownikowi nie będzie przysługiwało prawo do emerytury pomostowej.
1. Warunki nabycia prawa do emerytury pomostowej zostały określone w art. 4 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. Nr 237, poz. 1656) - dalej u.e.p. Nie wskazano w nim konsekwencji członkostwa pracownika w ofe. Ponadto w art. 14 ust. 2 u.e.p. przewidziano, że jeżeli pracownik jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego, przy ustalaniu podstawy obliczenia emerytury, składki na ubezpieczenie emerytalne, zaewidencjonowane na jego koncie w ZUS zwiększa się przez pomnożenie wskaźnikiem korygującym 19,52/12,22, stanowiącym stosunek pełnej wysokości składki na ubezpieczenie emerytalne do wysokości zaewidencjonowanej na koncie ubezpieczonego w Zakładzie. Ma to właśnie na celu uwzględnienie pełnej wysokości składek – łącznie z tym odprowadzanymi do ofe.
Inaczej jest w przypadku nabywania na starych zasadach uprawnień do emerytury w obniżonym wieku emerytalnym ze względu na pracę w szczególnych warunkach, np. według art. 184 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227) - dalej u.e.r., emerytura dla urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r., którzy spełnili warunki przed 1 stycznia 1999 r. przysługuje pod warunkiem nieprzystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego albo złożenia wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa oraz rozwiązania stosunku pracy — w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem.

2. Według art. 4 u.e.p. prawo do emerytury pomostowej (z wyjątkami, które przewidują na przykład jeszcze niższy wiek uprawniający do emerytury dla określonych prac) przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:

  1. urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r.;
  2. ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat;
  3. osiągnął wiek wynoszący co najmniej 60 lat dla mężczyzn;
  4. ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 25 lat dla mężczyzn;
  5. przed dniem 1 stycznia 1999 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub prace w szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 lub art. 32 i art. 33 u.e.r. – o tym warunku już teraz wiadomo, że nie zostanie spełniony, gdyż pracownik rozpoczął pracę po 1999 r.;
  6. po dniu 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 u.e.p. – spełnienie tego warunku nie wpłynie na prawo do emerytury pomostowej, gdyż wszystkie warunki muszą być spełnione łącznie, a nie zostanie spełniony poprzedni warunek;
  7. nastąpiło z nim rozwiązanie stosunku pracy - ten warunek został spełniony.

Z powyższego wynika, że według obecnego stanu prawnego, pracownik nie spełni warunków do nabycia prawa do emerytury pomostowej.

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.