Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.

Przepis art. 8 ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz. U. Nr 166, poz. 1608 z późn. zm.) stanowi, że pracownikowi tymczasowemu nie może być powierzone wykonywanie na rzecz pracodawcy użytkownika pracy szczególnie niebezpiecznej w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie art. 23715 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.), tj. m.in. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) – dalej r.b.h.p.
Do prac szczególnie niebezpiecznych zgodnie z rozdziałem 6 r.b.h.p. można zakwalifikować:
1) Roboty budowlane, rozbiórkowe, remontowe i montażowe prowadzone bez wstrzymania ruchu zakładu pracy lub jego części.
2) Prace w zbiornikach, kanałach, wnętrzach urządzeń technicznych i w innych niebezpiecznych przestrzeniach zamkniętych.
3) Prace przy użyciu materiałów niebezpiecznych.
4) Prace na wysokości.

Zobacz także: Wypadek pracownika tymczasowego>>

Zgodnie z § 80 ust. 1 r.b.h.p. przez prace szczególnie niebezpieczne należy rozumieć prace, o których mowa w ww. rozdziale 6 oraz prace określone jako szczególnie niebezpieczne w innych przepisach dotyczących bhp lub w instrukcjach eksploatacji urządzeń i instalacji, a także inne prace o zwiększonym zagrożeniu lub wykonywane w utrudnionych warunkach, uznane przez pracodawcę za szczególnie niebezpieczne.
Prace w kontakcie z substancjami lub mieszaninami niebezpiecznymi wykonywane przez pracownika mogą być zgodnie z r.b.h.p. zaliczone do prac szczególnie niebezpiecznych. Pracodawca po konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami może zdecydować o zaliczeniu prac w kontakcie z substancjami lub mieszaninami niebezpiecznymi do szczególnie niebezpiecznych, jeżeli:
1) ocena ryzyka zawodowego na stanowisku pracy wskazuje, że ryzyko związane z kontaktem z substancjami lub mieszaninami niebezpiecznymi jest oszacowane jako duże albo bardzo duże, co może świadczyć o nieodpowiednich warunkach bhp na stanowisku pracy, m.in. złej organizacji pracy lub braku środków ochrony zbiorowej lub indywidualnej;
2) na stanowisku pracy stosowane są duże ilości substancji lub mieszanin niebezpiecznych zaklasyfikowanych jako niebezpieczne;
3) czas kontaktu pracownika z substancjami lub mieszaninami niebezpiecznymi jest długi.
Pracodawca po konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami może również zdecydować, że prace w kontakcie z substancjami lub mieszaninami niebezpiecznymi nie są pracami szczególnie niebezpiecznymi, w szczególności wówczas, gdy:
1) ocena ryzyka zawodowego na stanowisku pracy wskazuje, że ryzyko związane z kontaktem z substancjami lub mieszaninami niebezpiecznymi jest małe albo bardzo małe, co może świadczyć o odpowiednich warunkach bhp na stanowisku pracy, m.in. prawidłowej organizacji pracy lub dostępnych środkach ochrony zbiorowej lub indywidualnej;
2) na stanowisku pracy stosowane są małe ilości substancji lub mieszanin niebezpiecznych zaklasyfikowanych jako niebezpieczne;
3) czas kontaktu pracownika z substancji lub mieszanin niebezpiecznych jest krótki.
Jeśli pracodawca po konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami zdecyduje o zaliczeniu prac w kontakcie z substancji lub mieszanin niebezpiecznych do szczególnie niebezpiecznych musi spełnić kilka wymagań zawartych w § 80 i 81 r.b.h.p.

Zobacz także: Pozwolenie na prace niebezpieczne>>

Do ww. wymagań należy:
1) ustalenie i stworzenie wykazu prac szczególnie niebezpiecznych występujących w zakładzie pracy.
2) zapewnienie bezpośredniego nadzoru nad tymi pracami wyznaczonych w tym celu osób,
3) zapewnienie odpowiednich środków zabezpieczających,
4) zapewnienie instruktażu pracowników obejmującego w szczególności:
a) imienny podział pracy,
b) kolejność wykonywania zadań,
c) wymagania bhp przy poszczególnych czynnościach.
5) zapewnienie, aby dostęp do miejsc wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych miały jedynie osoby upoważnione i odpowiednio poinstruowane.

Zobacz także: Czy pracę z odczynnikami chemicznymi można uznać za szczególnie niebezpieczną?>>

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.