Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP

Czy jeżeli zakres badania lekarskiego oraz szkolenia wstępnego/okresowego prowadzonego za granicą są zgodne z polskimi przepisami można je uznać za ważne (uznawalne) w Polsce?

Odpowiedź:

Wydane za granicą zaświadczenia o odbytych szkoleniach bhp oraz orzeczenia po profilaktycznych badaniach lekarskich mogą być uznawane przez polskich pracodawców pod warunkiem, że spełniają wszystkie kryteria wyznaczone dla tych dokumentów. Szkolenia bhp oraz badania lekarskie stanowiące podstawę wydania ww. dokumentów również muszą spełniać standardy wyznaczone przez polskie prawo pracy.

Uzasadnienie:

Podstawowym dokumentem dotyczącym uznawania uprawnień, kwalifikacji, szkoleń bhp i badań lekarskich cudzoziemców delegowanych do pracy na terytorium RP jest art. 8 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 593/2008 z dnia 17 czerwca 2008 r. w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych (Dz. Urz. UE L 177 z 4.07.2008, s. 6). W przypadku niedokonania przez strony wyboru prawa właściwego dla danego stosunku pracy, podlega on prawu państwa, w którym pracownik zazwyczaj świadczy pracę. Pracownik delegowany zazwyczaj nie jest uznawany za świadczącego pracę. Zatem w przypadku pracowników delegowanych do pracy w Polsce, generalnie właściwe pozostanie prawo państwa ich pochodzenia.

Pewnej modyfikacji powyższej normy dokonał art. 3 ust. 1 dyrektywy nr 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 1996 r., dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług (Dz. Urz. UE L 18 z 21.01.1997, s. 1), zgodnie z którym pracownikom zatrudnionym przy świadczeniu usług gwarantowane są co najmniej warunki zatrudnienia obowiązujące na terytorium państwa wykonywania usługi.

Tym samym zagraniczni przedsiębiorcy, delegujący pracowników na terytorium Polski, są związani polskimi przepisami bhp, w tym sensie, że zarówno szkolenia w zakresie bhp, jak i badania lekarskie pracowników delegowanych do pracy w Polsce powinny spełniać co najmniej wymagania określone w polskich przepisach, tj. w dziale dziesiątym ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) oraz przepisach szczególnych dotyczących szkoleń bhp, przeprowadzania badań lekarskich pracowników oraz uprawnień i kwalifikacji.

Osoby dopuszczające do pracy cudzoziemców zobowiązane są do oceny, czy uzyskane w innym kraju uprawnienia, kwalifikacje, badania profilaktyczne oraz szkolenia bhp pracowników delegowanych do pracy na terytorium RP przez zagranicznego pracodawcę, spełniają standardy określone w polskich przepisach. Jeżeli tak, mogą one być honorowane, z uwzględnieniem wynikających z prawa polskiego ograniczeń.

W przypadku wątpliwości niezbędne będzie przeprowadzenie szczegółowego postępowania dotyczącego ww. dokumentów, m.in.: analiza programów, zakresów, częstotliwości.

Należy zaznaczyć, że istnieje obowiązek przedstawienia organom kontrolnym, w tym inspektorowi pracy dokumentów w języku polskim bądź ich przetłumaczenia na koszt podmiotu kontrolowanego. Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 43, poz. 224 z późn. zm.), na terytorium RP przy wykonywaniu przepisów z zakresu prawa pracy używa się języka polskiego, jeżeli osoba świadcząca pracę ma miejsce zamieszkania na terytorium RP w chwili zawarcia umowy oraz umowa ma być wykonana terytorium RP. Dokumenty w zakresie, o którym mowa w przytoczonym przepisie, w tym w szczególności umowy z zakresu prawa pracy, co do zasady sporządza się w języku polskim.

Anna Sokołowska, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP

Odpowiedzi udzielono: 26 czerwca 2015 r.