Stosownie do art. 176 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p. nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Na podstawie delegacji ustawowej wynikającej z tego samego przepisu, w dniu 10 września 1996 r. Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz. U. Nr 114, poz. 545 z późn. zm.), które określa ww. prace.
W myśl art. 104-1041 § 1 k.p. pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników jest obowiązany wprowadzić regulamin pracy, ustalający w m.in. "wykaz prac wzbronionych kobietom" (tak też brzmiał pierwotny tytuł przytoczonego powyżej rozporządzenia). Z treścią powyższego regulaminu, zgodnie z art. 1043 § 2 k.p., pracodawca powinien zapoznać pracowników przed rozpoczęciem przez nich pracy.
Ponadto, zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.), w którym zostały zawarte ramowe programy szkoleń z zakresu bhp, organizator szkolenia powinien zapewnić omówienie "regulacji prawnych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy".
Tak więc pracodawca nie jest zobligowany do zapoznawania pracownic z wykazem prac szczególnie uciążliwych i szkodliwych dla zdrowia kobiet i uzyskiwania od nich podpisów potwierdzających ten fakt. Pracodawca powinien jednak zapoznać wszystkich pracowników z regulaminem pracy, którego częścią jest właśnie powyższy wykaz, a także powinien zapewnić jego omówienie w ramach szkolenia z zakresu bhp.

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.