Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.

Polskie przepisy w dziedzinie bhp nie określają częstotliwości przeprowadzania pomiarów oświetlenia elektrycznego na stanowiskach pracy. Oświetlenie elektryczne nie jest zaliczane do czynników szkodliwych, lecz jedynie do czynników uciążliwych w środowisku pracy, wobec czego nie stosuje się do pomiarów oświetlenia elektrycznego, zapisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. Nr 33, poz. 166).
Zgodnie z § 26 ust. 2 r.o.b.h.p., pracodawca niezależnie od oświetlenia dziennego w pomieszczeniach pracy powinien zapewnić oświetlenie elektryczne o parametrach zgodnych z Polskimi Normami.
Normą dla oświetlenia elektrycznego jest norma PN EN 12464-1:2004 Światło i oświetlenie - Oświetlenie miejsc pracy - Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach. Warto wskazać, że norma PN-EN 12464-1:2004: Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach została zastąpiona przez normę Norma PN-EN 12464-1:2011 Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach (oryg.). Norma PN-EN 12464-1:2011 Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach (oryg.) jest normą w języku angielskim i nie została przetłumaczona na dzień dzisiejszy na język polski, dlatego wskazane jest do momentu pojawienia się tłumaczenia ww. normy na język polski, stosowanie nie obowiązującej już co prawda, ale opracowanej w języku polskim normy PN-EN 12464-1:2004: Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach. Takie działanie jest jak najbardziej zasadne, tzn. stosowanie starej normy w języku polskim zamiast nowej w języku angielskim, tym bardziej, że zgodnie z § 26 ust. 2 r.o.b.h.p., pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia oświetlenia elektrycznego o parametrach zgodnych z polskimi normami, co można rozumieć jako wskazanie zastosowania do oceny zgodności w zakresie parametrów oświetlenia normy w języku polskim, tzn. PN-EN 12464-1:2004: Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach.
Dawna Polska Norma PN-84/E-02033 Oświetlenie wnętrz światłem elektrycznym zalecała pomiary co 5 lat. Norma ta została zastąpiona przez PN-EN 12464-1:2004: Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach, która określa minimalne natężenie światła elektrycznego na różnych stanowiskach pracy i nauki oraz inne parametry światła, ale nie podaje częstotliwości pomiarów natężenia oświetlenia.
Ostateczną decyzję co do częstotliwości wykonywania pomiarów natężenia oświetlenia zawsze może podjąć pracodawca mając na uwadze zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków. Pracodawca może ustalić częstotliwość wykonywania pomiarów natężenia oświetlenia np. co 5 lat wraz z pomiarami instalacji elektrycznej.
Pomiary natężenia powinny dokonuje się po oddaniu pomieszczeń do użytku, przy tworzeniu stanowisk pracy, po dokonaniu modernizacji oświetlenia na stanowisku pracy w przypadku wyników pomiarów niezgodnych z PN-EN 12464-1:2004: Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach.
Pomiary natężenia powinny być także dokonane w następujących sytuacjach:
1) po zmianie rodzaju oświetlenia, np. z jarzeniowego na energooszczędne lub po wymianie zużytych żarówek na nowe, ale o innej mocy,
2) po zmianie aranżacji pomieszczenia, np. po wybudowaniu (lub wyburzeniu) w pomieszczeniu ścianek działowych itp., kiedy natężenie oświetlenia może się pogorszyć.

Wicej na ten temat w Serwisie BHP.