Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.

Za czas niewykonywania pracy w związku z wstępnymi badaniami lekarskimi należy się wynagrodzenie.
Stosownie do treści art. 229 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm) wstępnym badaniom lekarskim podlegają:
1) osoby przyjmowane do pracy,
2) pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.
Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.
Ustawodawca zakazał również pracodawcy dopuszczenia pracownika do pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.
W związku z powyższym zamysłem ustawodawcy, który wskazał, iż okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadzane być powinny w godzinach pracy oraz, że za czas tych badań pracownikowi należy się wynagrodzenie, nie wymieniając jednocześnie badań wstępnych było to, że badania wstępne powinny być dokonane jeszcze przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Ponadto ustawodawca, świadomie wymieniając katalog osób zobligowanych do poddania się badaniom wstępnym użył pojęcia "osoba przyjmowana do pracy" a nie pojęcia "pracownik".
Skoro pracodawca zobowiązany był skierować pracownika na wstępne badania lekarskie jeszcze przed dopuszczeniem go do pracy, to jeśli pracownik poddał się tym badaniom dopiero po dopuszczeniu do pracy przez pracodawcę, należy mu się za czas badań wynagrodzenie.

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.