Jak w praktyce rozumieć sformułowanie "wyposażona jest w inne stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości"?
Czy balustrada lub bariera o wysokości 1,1 m z poprzeczką w połowie wysokości jest wystarczającą stałą konstrukcją chroniącą pracownika przed upadkiem z wysokości?

Z systematyki przepisów wynika, że w cytowanej w pytaniu regulacji nie chodzi o balustrady w rozumieniu § 106 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) – dalej r.b.h.p., lecz np. o kratownice, stałe przegrody itp., tj. takie konstrukcje, które co do zasady eliminują całkowicie możliwość upadku.
Zgodnie z § 105 ust. 1 r.b.h.p. pracą na wysokości w rozumieniu rozporządzenia jest praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi. Jednakże przepis § 105 ust. 2 r.b.h.p. określa, iż do pracy na wysokości nie zalicza się pracy na powierzchni, niezależnie od wysokości, na jakiej się znajduje, jeżeli powierzchnia ta:
1)osłonięta jest ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 m pełnymi ścianami lub ścianami z oknami oszklonymi;
2)wyposażona jest w inne stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości.
W przypadku spełnienia warunków określonych w § 105 ust. 2 r.b.h.p. w ogóle nie mamy do czynienia z pracami na wysokości.

Natomiast stosownie do treści § 106 ust. 1 r.b.h.p. na powierzchniach wzniesionych na wysokość powyżej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi, na których w związku z wykonywaną pracą mogą przebywać pracownicy, lub służących jako przejścia, powinny być zainstalowane balustrady składające się z poręczy ochronnych umieszczonych na wysokości co najmniej 1,1 m i krawężników o wysokości co najmniej 0,15 m. Pomiędzy poręczą i krawężnikiem powinna być umieszczona w połowie wysokości poprzeczka lub przestrzeń ta powinna być wypełniona w sposób uniemożliwiający wypadnięcie osób. Jeżeli zaś ze względu na rodzaj i warunki wykonywania prac na wysokości zastosowanie balustrad, o których mowa w § 106 ust. 1 r.b.h.p., jest niemożliwe, należy stosować inne skuteczne środki ochrony pracowników przed upadkiem z wysokości, odpowiednie do rodzaju i warunków wykonywania pracy (§ 106 ust. 2 r.b.h.p.).
Z korelacji powyżej wskazanych przepisów można wysnuć wniosek, iż balustrada, o której mowa w § 106 ust. 1 r.b.h.p. jest czymś innym niż stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości. Balustrada to zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego (PWN, Warszawa 2009) "obramowanie schodów, balkonów itp. złożone z szeregu słupków połączonych poręczą."

Kamil Szymański