Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.

W myśl art. 2351 ustawy z 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.) dalej k.p. za chorobę zawodową uważa się chorobę, wymienioną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy.
Szczegółowym aktem prawnym określającym m.in. wykaz chorób zawodowych, sposób i tryb postępowania dotyczący zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych, a także podmioty właściwe w sprawie rozpoznawania chorób zawodowych jest rozporządzenie Rady Ministrów z 30.06.2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1367).

Zobacz także: Decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej można uchylić>>

Choroba zawodowa

Decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej albo o braku podstaw do jej stwierdzenia wydaje właściwy państwowy inspektor sanitarny na podstawie materiału dowodowego, a w szczególności danych zawartych w orzeczeniu lekarskim oraz formularzu oceny narażenia zawodowego pracownika lub byłego pracownika. Ubezpieczony, u którego stwierdzono chorobę zawodową, może ubiegać się świadczenia odszkodowawcze wymienione w art. 6 ust. 1 ustawy z  30.10.2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2015 r. poz. 1242 ze zm.). Do takich świadczeń zalicza się m.in. jednorazowe odszkodowanie, które przysługuje w przypadku doznania przez ubezpieczonego stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Świadczenie to co do zasady wypłaca ZUS po dokonaniu oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z chorobą zawodową, co następuje po zakończeniu leczenia i rehabilitacji.

Niezdolność do pracy

Samo stwierdzenie choroby zawodowej i wypłacenie pracownikowi jednorazowego odszkodowania nie jest jednoznaczne z uznaniem jego niezdolności do pracy w rozumieniu ustawy z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 887 ze zm.), tj. całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu bez rokowania na odzyskanie zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Stwierdzenie takiej choroby oraz wypłacenie pracownikowi jednorazowego odszkodowania nie jest również jednoznaczne z przyznaniem mu stopnia niepełnosprawności (znacznego, umiarkowanego lub lekkiego) w rozumieniu przepisów ustawy z 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 2046 ze zm.).
Ustalenie stopnia niepełnosprawności może nastąpić dopiero na wniosek osoby zainteresowanej.

Zobacz także: Jakie warunki bhp powinny zostać zapewnione na stanowisku pracy osoby ze stwierdzonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności?>>

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.

Dowiedz się więcej z książki
Ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł