Obecnie Polska jest jednym z najmłodszych demograficznie krajów europejskich, jednak w najbliższych dwóch dekadach spodziewane jest znaczne zaawansowanie procesu starzenia się społeczeństwa. Według prognoz Eurostatu (z 2008 r.) w 2030 r. osoby starsze, mające 65 lat i więcej, będą stanowiły 23% ogółu polskiego społeczeństwa. Przy jednoczesnym zmniejszeniu się populacji dzieci i młodzieży, nasili się proces starzenia się potencjalnych „zasobów rynku pracy” i wzrost udziału w tym rynku osób w wieku 55-64 lata. Ta perspektywa wymusza podejmowanie działań stwarzających zdrowe i bezpieczne warunki pracy dla ludzi w różnym wieku.
Na te zagadnienia zwraca uwagę zainaugurowana właśnie kampania „Bezpieczni na stracie, zdrowi na mecie”. Jest to polska edycja przedsięwzięcia koordynowanego w Europie przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA), a w Polsce przez Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB). Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na kwestie wieku w pracy i uświadomienie, jaką rolę w utrzymaniu zdolności do pracy może odgrywać zapewnienie właściwego środowiska pracy, czym jest zarządzanie wiekiem w pracy i jak dążyć do zrównoważonego życia zawodowego.
Badania wskazują, że często spotykana teza o niższej wydajności starszych pracowników nie ma potwierdzenia, gdyż ich fizyczne zdolności są zastępowane większym doświadczeniem zawodowym i odpowiednimi kwalifikacjami, a zasadniczą determinantą wydajności jest poziom wykształcenia. Warto jednak zwrócić uwagę na aspekt tzw. „starzenia się kapitału ludzkiego”. Współczesne, niezwykle szybkie i dynamiczne zmiany technologiczne mogą stanowić barierę dla osób w starszych rocznikach wieku produkcyjnego w ich dostosowaniu do wymagań nowoczesnego rynku pracy, pogarszając tym samym ich pozycję na rynku pracy. Odpowiedzią na to może być rozbudowany system edukacji ustawicznej, ale też kształtowanie już teraz specyficznej postawy młodszych generacji, które należy przygotowywać do konieczności uczenia się przez całe przyszłe życie.
W miarę upływu lat życia zmieniają się możliwości wykonywania pracy przez człowieka. Jest to spowodowane głównie obniżaniem się wydolności i sprawności fizycznej oraz sprawności psychoruchowej – mówi prof. Danuta Koradecka, Dyrektor CIOP-PIB. Jednocześnie, w tym okresie życia wzrasta częstość występowania wielu chorób, w tym chorób przewlekłych, które stanowią niewątpliwie jedną z najistotniejszych przyczyn ograniczających aktywność zawodową społeczności pracującej, choć o aktywności tej decydują też inne czynniki – zawodowe i pozazawodowe.
Choroby przewlekłe stanowią duży problem zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym oraz ekonomicznym. Obecnie postęp medycyny pozwala na utrzymanie dobrej jakości życia do późnych lat życia, także wśród osób z chorobami przewlekłymi. Jednakże zmieniające się potrzeby tych osób oraz możliwości wykonywania przez nie pracy, stwarzają potrzebę dostosowania oraz zapewnienia dla nich odpowiednich warunków pracy, co pozwoli utrzymać ich zdolność do pracy, a także zapobiec jej przedwczesnej utracie.
Odpowiednie zarządzanie wiekiem w przedsiębiorstwach to przede wszystkim zmiana sposobu myślenia na temat struktury wiekowej pracowników. Tworzenie dogodnych warunków pracy dla ludzi w różnym wieku może być rozumiane jako inwestycja w sprawnie funkcjonujące przedsiębiorstwo. Dzięki efektywnym procesom zarządzania zwiększa się motywacja i wydajność pracowników ze wszystkich grup wiekowych.
W ramach kampanii „Bezpieczni na stracie, zdrowi na mecie” pracodawcy i pracownicy oraz zrzeszające ich organizacje będą mogli skorzystać ze wsparcia merytorycznego i organizacyjnego w zakresie tworzenia zdrowego i bezpiecznego środowiska pracy oraz zarządzania wiekiem w pracy. Firmy, które opracowały i stosują rozwiązania związane z zarządzaniem wiekiem, równoważeniem pracy i życia pozazawodowego oraz oryginalne przedsięwzięcia prozdrowotne, są zaproszone do udziału w Konkursie Dobrych Praktyk.

Źródło: bezpieczni.ciop.pl