26-letni górnik zginął w kopalni „Murcki-Staszic”

26-letni górnik zginął w poniedziałek w kopalni Murcki-Staszic, drugi pracownik został niegroźnie ranny – poinformował Katowicki Holding Węglowy (KHW), do którego należy ta kopalnia.

articleImage: 26-letni górnik zginął w kopalni „Murcki-Staszic” fot. Thinkstock

Wojciech Jaros z KHW poinformował PAP, że do wypadku doszło około godz. 10.30 900 m pod powierzchnią ziemi w dawnej kopalni „Staszic”.
„Na dwóch pracowników montujących przenośnik w upadowej (nachylonym chodniku - PAP) zsunęła się przewożona podwieszaną kolejką spalinową sekcja obudowy zmechanizowanej. Jeden z nich został najprawdopodobniej uderzony przemieszczającym się elementem” - podał Jaros.
Sprowadzony na miejsce lekarz stwierdził zgon. Pracownik miał 26 lat, jako górnik pracował od czterech lat. Był kawalerem. Drugi górnik doznał lekkich obrażeń prawej nogi.
Przyczyny i okoliczności zdarzenia bada komisja powołana przez Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach.
26-letni górnik jest szóstą tegoroczną ofiarą śmiertelną w polskim górnictwie, a czwartą w kopalniach węgla kamiennego. W piątek w szpitalu zmarł górnik, ciężko ranny podczas wstrząsu w kopalni „Marcel” w Radlinie. Poprzednie dwa wypadki w kopalniach węgla kamiennego miały miejsce pod koniec stycznia i na początku lutego w kopalniach "Borynia-Zofiówka" w Jastrzębiu Zdroju i "Mysłowice-Wesoła" w Mysłowicach. (PAP)